Slunéčka proti mšicím, to už tu bylo. Stejně tak tu už byly drony Co to ale zkusit dohromady?
Nasazení biologického boje proti škůdcům, kdy záměrně rozšiřujeme predátory nebo choroby škodlivých druhů, to není nic nového.
Jenže v Dánsku nezaspali a přidali ke klasickému biologickému boji technologie 21. století. Vyvíjejí totiž ekologické drony čili ekodrony, které dovedou rozprašovat slunéčka, dravé roztoče nebo parazitické vosičky.
Pro techniky je to docela výzva. Jejich úkolem je postavit dron, kterým by bylo možné šířit živý hmyz, aniž by došlo k jeho poškození.
TIP: Dron, který umí plašit ptáky: ProHawk napodobuje skutečné dravce
Novou technologii ekodronů prověří nejprve na jahodových plantážích, v ovocných sadech a na plantážích s vánočními stromky, kde mívají vysoké výnosy. Až bude technologie ekodronů pořádně vyladěná, tak by se měla dostat příležitost i na velkoplošných farmách běžných plodin.
IFL Science
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)