Nově proti mšicím: V Dánsku vyvíjejí ekodrony pro rozprašování slunéček

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Slunéčka proti mšicím, to už tu bylo. Stejně tak tu už byly drony Co to ale zkusit dohromady?


Reklama

Nasazení biologického boje proti škůdcům, kdy záměrně rozšiřujeme predátory nebo choroby škodlivých druhů, to není nic nového.

Jenže v Dánsku nezaspali a přidali ke klasickému biologickému boji technologie 21. století. Vyvíjejí totiž ekologické drony čili ekodrony, které dovedou rozprašovat slunéčka, dravé roztoče nebo parazitické vosičky.

Pro techniky je to docela výzva. Jejich úkolem je postavit dron, kterým by bylo možné šířit živý hmyz, aniž by došlo k jeho poškození.

TIP: Dron, který umí plašit ptáky: ProHawk napodobuje skutečné dravce

Novou technologii ekodronů prověří nejprve na jahodových plantážích, v ovocných sadech a na plantážích s vánočními stromky, kde mívají vysoké výnosy. Až bude technologie ekodronů pořádně vyladěná, tak by se měla dostat příležitost i na velkoplošných farmách běžných plodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Thomas Hawk / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907