Nově vyvinuté cihly plněné aerogelem zateplí dům: Jsou ale pekelně drahé

18.01.2018 - Stanislav Mihulka

Aerocihly - Cihly s aerogelovou výplní nejsou právě levné
Aerocihly - Cihly s aerogelovou výplní nejsou právě levné

Reklama

Pokud bydlíte v mírném pásu, kde kromě léta je i zima, jistě oceníte zateplení domu. Proč ale přidávat další vrstvu k cihlové zdi, když klíčový materiál pro zateplení může být přímo v cihlách?

Takové cihly existují - obsahují materiály jako je perlit, minerální vata nebo polystyrén. Vědci švýcarské výzkumné skupiny Empa teď vytvořili cihly, které jsou prý v zateplování zatím nejlepší. Uvnitř obsahují aerogel.

TIP: 3D tiskárna posouvá výrobu grafenových aerogelů o velký kus vpřed

Aerogely jsou materiály odvozené z gelu, v nichž je kapalná složka nahrazená plynem. Proto jsou extrémně lehké a zároveň jsou skvělé tepelné izolanty. Aerocihly s tímto aerogelem mají skvělé vlastnosti. Problém je v tom, že jsou zatím velmi drahé. Metr čtvereční zdi z aerocihel je oproti běžné zdi dražší o 521 dolarů, tedy téměř o 10 900 Kč.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Empa

  • Zdroj fotografií: EmpaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907