Novinka pro lékaře: ProjectDR nabízí „pohled“ do těla pacienta

28.01.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Představte si, že by lékaři mohli pohodlně vidět skrz kůži přímo do těla pacienta. Prohlédli by si kosti a orgány a viděli by, jak se mění jejich poloha s pohyby těla. Připadá vám to jako sci-fi? Podobné technologie jsou už na dosah.

Na jedné z nich pracují kanadští vědci. Jejich experimentální technologie ProjectDR sice neumí zprůhlednit kůži, ale výsledek se tomu dost podobá. Pro fungování systému je nejprve nutné nasnímat vnitřek těla pacienta pomocí trojrozměrných snímků počítačové tomografie nebo třeba magnetické rezonance. Pak systém snímky zpracuje a na tělo pacienta promítá to, co má uvnitř těla.

TIP: Lékařská péče budoucnosti? Autonomní pojízdné kliniky s umělou inteligencí

ProjectDR zahrnuje projektor, infračervené kamery a taky značky, které je nutné umístit na klíčové části těla pacienta. Podle nich se pak systém orientuje, když promítá obraz na tělo. ProjectDR nabízí celou řadu zajímavých aplikací, od fyzioterapie, přes diagnostiku a plánování operací či dalších lékařských zákroků, až po výuku specialistů.

  • Zdroj textu:

    University of Alberta

  • Zdroj fotografií: University of Alberta

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907