Novinka pro lékaře: ProjectDR nabízí „pohled“ do těla pacienta

28.01.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Představte si, že by lékaři mohli pohodlně vidět skrz kůži přímo do těla pacienta. Prohlédli by si kosti a orgány a viděli by, jak se mění jejich poloha s pohyby těla. Připadá vám to jako sci-fi? Podobné technologie jsou už na dosah.

Na jedné z nich pracují kanadští vědci. Jejich experimentální technologie ProjectDR sice neumí zprůhlednit kůži, ale výsledek se tomu dost podobá. Pro fungování systému je nejprve nutné nasnímat vnitřek těla pacienta pomocí trojrozměrných snímků počítačové tomografie nebo třeba magnetické rezonance. Pak systém snímky zpracuje a na tělo pacienta promítá to, co má uvnitř těla.

TIP: Lékařská péče budoucnosti? Autonomní pojízdné kliniky s umělou inteligencí

ProjectDR zahrnuje projektor, infračervené kamery a taky značky, které je nutné umístit na klíčové části těla pacienta. Podle nich se pak systém orientuje, když promítá obraz na tělo. ProjectDR nabízí celou řadu zajímavých aplikací, od fyzioterapie, přes diagnostiku a plánování operací či dalších lékařských zákroků, až po výuku specialistů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Alberta

  • Zdroj fotografií: University of Alberta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907