Novinka pro lékaře: ProjectDR nabízí „pohled“ do těla pacienta

28.01.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Představte si, že by lékaři mohli pohodlně vidět skrz kůži přímo do těla pacienta. Prohlédli by si kosti a orgány a viděli by, jak se mění jejich poloha s pohyby těla. Připadá vám to jako sci-fi? Podobné technologie jsou už na dosah.

Na jedné z nich pracují kanadští vědci. Jejich experimentální technologie ProjectDR sice neumí zprůhlednit kůži, ale výsledek se tomu dost podobá. Pro fungování systému je nejprve nutné nasnímat vnitřek těla pacienta pomocí trojrozměrných snímků počítačové tomografie nebo třeba magnetické rezonance. Pak systém snímky zpracuje a na tělo pacienta promítá to, co má uvnitř těla.

TIP: Lékařská péče budoucnosti? Autonomní pojízdné kliniky s umělou inteligencí

ProjectDR zahrnuje projektor, infračervené kamery a taky značky, které je nutné umístit na klíčové části těla pacienta. Podle nich se pak systém orientuje, když promítá obraz na tělo. ProjectDR nabízí celou řadu zajímavých aplikací, od fyzioterapie, přes diagnostiku a plánování operací či dalších lékařských zákroků, až po výuku specialistů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Alberta

  • Zdroj fotografií: University of AlbertaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907