Reklama


Novoguinejské rajky: Beznozí ptáci z pozemského ráje

30.11.2018 - Marek Telička

Většina rajek žije na ostrově Nová Guinea a přilehlých ostrůvcích, některé druhy se vyskytují na Molukách a ve východní Austrálii. Po většinu života přebývají tito ptáci v hustých deštných pralesích, kde se živí především ovocem. Jídelníček si občas zpestřují hmyzem

<p>Samec rajky velké <em>(Paradisaea apoda)</em></p>

Samec rajky velké (Paradisaea apoda)


Reklama

Rajkovití mají odpradávna velký kulturní význam pro původní obyvatelstvo Nové Guineje, ale západní svět se s nimi seznámil až v 16. století. Tehdy začalo být do Evropy přes množství obchodních zprostředkovatelů dováženo ocasní peří rajky velké (Paradisaea apoda).

Peří samců, kteří mají zejména v době námluv nápadně pestré a bohaté opeření, bylo populární u nejednoho královského dvora. Domorodí obyvatelé ovšem ulovené ptáky v rámci preparace zbavili nohou a křídel, která rovněž využívali pro vlastní zdobení. Toho si evropští mořeplavci, kteří ani neměli ponětí, odkud vlastně rajky pocházejí, nebyli vědomi.

TIP: Ptačí kouzla s vejci - Neobyčejná tajemství obyčejných vajec

Proto se kolem rajek rozvinuly mýty, jež je stavěly na úroveň bájných fénixů. Ptačí kůže zbavené křídel a často nohou inspirovaly teorii, že rajky nikdy nepřistávají a ve vzduchu jsou i bez křídel udržovány svým vzdušným opeřením. Vejce prý samička snáší samci na záda, kde se mu posléze vyklubou mláďata. Antonio Pigafetta, jeden z tehdejších mořeplavců, o rajkách napsal: „Lidé nám říkali, že tihle ptáci pocházejí z pozemského ráje. Oni sami je nazývají Boží ptáci.“ Tak vzniklo pojmenování rajky i jejich latinský název apoda, tedy beznozí.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Víc než devítimilionová metropole leží asi 80 km od ústí Temže do Severního moře.

Cestování
Věda

Mezi knihami, které nechal Koniáš spálit, byla literatura bludná, pověrečná i nemravná

Historie
Vesmír

Robotičtí úhoři budou pracovat v Severním moři

Věda

Plamenomety nasadily do boje také jednotky Freikorpsu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907