Novoguinejské rajky: Beznozí ptáci z pozemského ráje

30.11.2018 - Marek Telička

Většina rajek žije na ostrově Nová Guinea a přilehlých ostrůvcích, některé druhy se vyskytují na Molukách a ve východní Austrálii. Po většinu života přebývají tito ptáci v hustých deštných pralesích, kde se živí především ovocem. Jídelníček si občas zpestřují hmyzem

<p>Samec rajky velké <em>(Paradisaea apoda)</em></p>

Samec rajky velké (Paradisaea apoda)


Reklama

Rajkovití mají odpradávna velký kulturní význam pro původní obyvatelstvo Nové Guineje, ale západní svět se s nimi seznámil až v 16. století. Tehdy začalo být do Evropy přes množství obchodních zprostředkovatelů dováženo ocasní peří rajky velké (Paradisaea apoda).

Peří samců, kteří mají zejména v době námluv nápadně pestré a bohaté opeření, bylo populární u nejednoho královského dvora. Domorodí obyvatelé ovšem ulovené ptáky v rámci preparace zbavili nohou a křídel, která rovněž využívali pro vlastní zdobení. Toho si evropští mořeplavci, kteří ani neměli ponětí, odkud vlastně rajky pocházejí, nebyli vědomi.

TIP: Ptačí kouzla s vejci - Neobyčejná tajemství obyčejných vajec

Proto se kolem rajek rozvinuly mýty, jež je stavěly na úroveň bájných fénixů. Ptačí kůže zbavené křídel a často nohou inspirovaly teorii, že rajky nikdy nepřistávají a ve vzduchu jsou i bez křídel udržovány svým vzdušným opeřením. Vejce prý samička snáší samci na záda, kde se mu posléze vyklubou mláďata. Antonio Pigafetta, jeden z tehdejších mořeplavců, o rajkách napsal: „Lidé nám říkali, že tihle ptáci pocházejí z pozemského ráje. Oni sami je nazývají Boží ptáci.“ Tak vzniklo pojmenování rajky i jejich latinský název apoda, tedy beznozí.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z pohledu na Velký chrám se tají dech. Přesně s tímto cílem ho architekti před 3 300 lety vybudovali.

Zajímavosti
Vesmír

Václav IV. a Žofie Bavorská. Královna byla hluboce dotčena upálením Jana Husa a stala se ochránkyní husitských kněží.

Historie
Zajímavosti
Věda

Ultimátní srážka Jupitera s dávnou protoplanetou

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907