Novou umělou krev bude možné použít pro všechny krevní skupiny

03.10.2019 - Stanislav Mihulka

Budeme vyrábět univerzální umělou krev?

<p>Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích</p>

Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích


Reklama

Transfuze krve jsou již dnes nedílnou součástí mnoha operačních zákroků. Dárcovské krve je ale  takřka trvalý nedostatek. Vědci se proto již dlouhou dobu snaží vytvořit umělou krev, kterou by bylo možné použít jako náhradu lidské krve. Japonští vědci teď zaznamenali významný úspěch a vyvinuli umělou krev, kterou je přinejmenším teoreticky možné poskytnout všem pacientům, bez ohledu na jejich krevní skupinu.

TIP: Jak vyřešit problémy s krevními skupinami lidské krve?

Nová umělá krev je vytvořená z krevní plazmy a ze speciálních nanočástic, které nahrazují červené krvinky v roli nosičů kyslíku. Výzkum je teprve na samotném počátku a tvůrci umělé krve zatím stihli testy jen na 10 pokusných králících, které navíc nebyly stoprocentně úspěšné. Pokud se ale tato umělá krev dostane až do klinických testů s lidskými pacienty, půjde rozhodně o revoluci v medicíně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907