Novou umělou krev bude možné použít pro všechny krevní skupiny

03.10.2019 - Stanislav Mihulka

Budeme vyrábět univerzální umělou krev?

<p>Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích</p>

Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích


Reklama

Transfuze krve jsou již dnes nedílnou součástí mnoha operačních zákroků. Dárcovské krve je ale  takřka trvalý nedostatek. Vědci se proto již dlouhou dobu snaží vytvořit umělou krev, kterou by bylo možné použít jako náhradu lidské krve. Japonští vědci teď zaznamenali významný úspěch a vyvinuli umělou krev, kterou je přinejmenším teoreticky možné poskytnout všem pacientům, bez ohledu na jejich krevní skupinu.

TIP: Jak vyřešit problémy s krevními skupinami lidské krve?

Nová umělá krev je vytvořená z krevní plazmy a ze speciálních nanočástic, které nahrazují červené krvinky v roli nosičů kyslíku. Výzkum je teprve na samotném počátku a tvůrci umělé krve zatím stihli testy jen na 10 pokusných králících, které navíc nebyly stoprocentně úspěšné. Pokud se ale tato umělá krev dostane až do klinických testů s lidskými pacienty, půjde rozhodně o revoluci v medicíně.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907