Novou umělou krev bude možné použít pro všechny krevní skupiny

03.10.2019 - Stanislav Mihulka

Budeme vyrábět univerzální umělou krev?

<p>Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích</p>

Umělá krev japonského týmu je založená na krevní plazmě a nanočásticích


Reklama

Transfuze krve jsou již dnes nedílnou součástí mnoha operačních zákroků. Dárcovské krve je ale  takřka trvalý nedostatek. Vědci se proto již dlouhou dobu snaží vytvořit umělou krev, kterou by bylo možné použít jako náhradu lidské krve. Japonští vědci teď zaznamenali významný úspěch a vyvinuli umělou krev, kterou je přinejmenším teoreticky možné poskytnout všem pacientům, bez ohledu na jejich krevní skupinu.

TIP: Jak vyřešit problémy s krevními skupinami lidské krve?

Nová umělá krev je vytvořená z krevní plazmy a ze speciálních nanočástic, které nahrazují červené krvinky v roli nosičů kyslíku. Výzkum je teprve na samotném počátku a tvůrci umělé krve zatím stihli testy jen na 10 pokusných králících, které navíc nebyly stoprocentně úspěšné. Pokud se ale tato umělá krev dostane až do klinických testů s lidskými pacienty, půjde rozhodně o revoluci v medicíně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907