Moa byli obří nelétaví ptáci, kteří žili na Novém Zélandu. Z patnácti druhů lišících se velikostí je nejznámější Dinornis robustus a Dinornis novaezelandiae, kteří dosahovali výšky asi 3,6 metru a hmotnosti kolem 230 kg. V lesním ekosystému Nového Zélandu patřili k dominantním býložravcům.
Asi před šesti stoletími ale ptáci Moa zmizeli. Vyhubili je tehdejší obyvatelé Nového Zélandu, a také dovezené krysy, které plenily jejich hnízda. Vymření ptáků Moa drasticky ovlivnilo přírodu, a důsledky této změny se projevují dodnes.
Vědci nedávno prozkoumali řadu nálezů zkamenělého trusu ptáků Moa a zjistili, že se tito velikáni živili překvapivě velkým množstvím hub. Zřejmě právě kvůli tomu je v lesích Nového Zélandu tolik jasně barevných hub. Ptáci Moa je s oblibou pojídali a přitom rozšiřovali jejich výtrusy.
TIP: Nedávno objevený fosilní tučňák z Nového Zélandu se výškou vyrovnal člověku
S tím jak ptáci Moa zmizeli, se dnes houby v novozélandských lesích šíří mnohem obtížněji a pomaleji. Pro lesy je to problém, protože zdejší stromy do značné míry závisejí na symbióze s těmito druhy hub.
University of Adelaide, PNAS
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)