Nový humanoidní robot Ameca představuje budoucí tvář robotiky

Britští vývojáři představili pozoruhodného humanoidního robota jménem Ameca. Má jít o nejpokročilejšího humanoidního robota a budoucí tvář robotiky

11.12.2021 - Stanislav MihulkaNení to tak dávno, co humanoidní roboti budili spíše soucitný úsměv. Britská společnost Engineered Arts se svým novým robotem Amecou ale ukazuje, že časy se velmi změnily. Britští vývojáři nedávno představili malou ochutnávku toho, co označují jako „nejpokročilejšího humanoidního robota“ a „budoucí tvář robotiky“.

Konstrukce robota Ameca má být podle Engineered Arts ideální „schránkou“ pro vývoj člověku podobné umělé inteligence. Když už bude uvažovat jako člověk, proč by neměl také člověka věrohodně připomínat? Zhruba tak vypadá směr uvažování britských vývojářů. Nejde ale jen o jednoúčelovou formu – jejich robot by měl být modulární, takže bychom se v budoucnu mohli setkávat s inteligentní lidskou hlavou nebo třeba paží.

TIP: Saúdská Arábie se stala první zemí, která propůjčila občanství robotovi

Na zveřejněných záběrech je patrné, že robot Ameca zvládá velmi přirozené výrazy a gesta. Na první pohled vypadají věrohodněji, než v případě androidky Sophie, představené před čtyřmi lety.

Další příležitost předvést své schopnosti bude mít Ameca již za několik týdnů na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas.


Další články v sekci