Reklama


Nový lék na deprese má obsahovat populární klubovou drogu 80. a 90. let

08.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nový lék na deprese má obsahovat ketamin - populární klubovou drogu 80. a 90. let. Pacientům má být k dispozici ve formě nosního spreje

<p>Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let</p>

Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let


Reklama

Deprese jsou metlou moderní civilizace. Mohou být velmi nebezpečné a jejich léčba bývá nesnadná. Jednou z možností je využití psychedelických látek, které byly donedávna stigmatizované jako nelegální drogy. Podle nedávných výzkumů je proti depresi velmi slibný například ketamin. Ten původně vznikl jako silné anestetikum, ale pak se ukázalo, že je to vlastně účinná psychedelická látka, vyvolávající hluboké stavy změněného vědomí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nedávno v průlomovém rozhodnutí povolil nosní sprej s esketaminem, čili látkou velmi blízkou samotnému ketaminu, pro léčbu drsných a jinak neléčitelných depresí u dospělých. Sprej Spravato představuje první nový typ léčby depresí za více než 30 let.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Esketamin by měl být ještě účinnější než ketamin a jeho užití zároveň doprovázejí méně vysilující disociativní efekty, tedy často až nepříjemné pocity ztráty vlastního já a rozpouštění reality. Navzdory snadné aplikaci vstříknutím do nosu je používání tohoto prostředku, vzhledem k jeho psychedelické povaze, doprovázeno řadou omezení. Pacienti jej například budou moci užívat pouze s následným dvouhodinovým dohledem lékařů.

  • Zdroj textu:

    FDA

  • Zdroj fotografií: Johnson & Johnson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907