Nový lék na deprese má obsahovat populární klubovou drogu 80. a 90. let

08.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nový lék na deprese má obsahovat ketamin - populární klubovou drogu 80. a 90. let. Pacientům má být k dispozici ve formě nosního spreje

<p>Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let</p>

Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let


Reklama

Deprese jsou metlou moderní civilizace. Mohou být velmi nebezpečné a jejich léčba bývá nesnadná. Jednou z možností je využití psychedelických látek, které byly donedávna stigmatizované jako nelegální drogy. Podle nedávných výzkumů je proti depresi velmi slibný například ketamin. Ten původně vznikl jako silné anestetikum, ale pak se ukázalo, že je to vlastně účinná psychedelická látka, vyvolávající hluboké stavy změněného vědomí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nedávno v průlomovém rozhodnutí povolil nosní sprej s esketaminem, čili látkou velmi blízkou samotnému ketaminu, pro léčbu drsných a jinak neléčitelných depresí u dospělých. Sprej Spravato představuje první nový typ léčby depresí za více než 30 let.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Esketamin by měl být ještě účinnější než ketamin a jeho užití zároveň doprovázejí méně vysilující disociativní efekty, tedy často až nepříjemné pocity ztráty vlastního já a rozpouštění reality. Navzdory snadné aplikaci vstříknutím do nosu je používání tohoto prostředku, vzhledem k jeho psychedelické povaze, doprovázeno řadou omezení. Pacienti jej například budou moci užívat pouze s následným dvouhodinovým dohledem lékařů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    FDA

  • Zdroj fotografií: Johnson & Johnson

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907