Nový lék na deprese má obsahovat populární klubovou drogu 80. a 90. let

08.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nový lék na deprese má obsahovat ketamin - populární klubovou drogu 80. a 90. let. Pacientům má být k dispozici ve formě nosního spreje

<p>Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let</p>

Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let


Reklama

Deprese jsou metlou moderní civilizace. Mohou být velmi nebezpečné a jejich léčba bývá nesnadná. Jednou z možností je využití psychedelických látek, které byly donedávna stigmatizované jako nelegální drogy. Podle nedávných výzkumů je proti depresi velmi slibný například ketamin. Ten původně vznikl jako silné anestetikum, ale pak se ukázalo, že je to vlastně účinná psychedelická látka, vyvolávající hluboké stavy změněného vědomí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nedávno v průlomovém rozhodnutí povolil nosní sprej s esketaminem, čili látkou velmi blízkou samotnému ketaminu, pro léčbu drsných a jinak neléčitelných depresí u dospělých. Sprej Spravato představuje první nový typ léčby depresí za více než 30 let.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Esketamin by měl být ještě účinnější než ketamin a jeho užití zároveň doprovázejí méně vysilující disociativní efekty, tedy často až nepříjemné pocity ztráty vlastního já a rozpouštění reality. Navzdory snadné aplikaci vstříknutím do nosu je používání tohoto prostředku, vzhledem k jeho psychedelické povaze, doprovázeno řadou omezení. Pacienti jej například budou moci užívat pouze s následným dvouhodinovým dohledem lékařů.

  • Zdroj textu:

    FDA

  • Zdroj fotografií: Johnson & Johnson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907