Nový lék na deprese má obsahovat populární klubovou drogu 80. a 90. let

08.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nový lék na deprese má obsahovat ketamin - populární klubovou drogu 80. a 90. let. Pacientům má být k dispozici ve formě nosního spreje

<p>Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let</p>

Sprej proti depresi je prvním novým typem léčby těchto potíží za déle než 30 let


Reklama

Deprese jsou metlou moderní civilizace. Mohou být velmi nebezpečné a jejich léčba bývá nesnadná. Jednou z možností je využití psychedelických látek, které byly donedávna stigmatizované jako nelegální drogy. Podle nedávných výzkumů je proti depresi velmi slibný například ketamin. Ten původně vznikl jako silné anestetikum, ale pak se ukázalo, že je to vlastně účinná psychedelická látka, vyvolávající hluboké stavy změněného vědomí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nedávno v průlomovém rozhodnutí povolil nosní sprej s esketaminem, čili látkou velmi blízkou samotnému ketaminu, pro léčbu drsných a jinak neléčitelných depresí u dospělých. Sprej Spravato představuje první nový typ léčby depresí za více než 30 let.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Esketamin by měl být ještě účinnější než ketamin a jeho užití zároveň doprovázejí méně vysilující disociativní efekty, tedy často až nepříjemné pocity ztráty vlastního já a rozpouštění reality. Navzdory snadné aplikaci vstříknutím do nosu je používání tohoto prostředku, vzhledem k jeho psychedelické povaze, doprovázeno řadou omezení. Pacienti jej například budou moci užívat pouze s následným dvouhodinovým dohledem lékařů.

  • Zdroj textu:

    FDA

  • Zdroj fotografií: Johnson & Johnson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907