Nový medicínský postup by mohl ulehčit život diabetikům a alergikům

30.08.2020 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutý umělý povlak vnitřní strany střeva by mohl pomáhat pacientům s celou řadou chorob...

<p>Jeden z členů výzkumného týmu s ampulkou obsahují povlak v kapalné formě</p>

Jeden z členů výzkumného týmu s ampulkou obsahují povlak v kapalné formě


Reklama

Odborníci amerického technologického institutu MIT vyvinuli novou medicínskou technologii, která by mohla pacientům s cukrovkou ulehčit život. Jde o syntetický povlak v podobě tenkého filmu, který se po aplikaci samovolně vytvoří uvnitř střeva pacienta s diabetem. Tento film zablokuje příjem glukózy střevem a po čase se v těle bezpečně rozloží.

Tvůrci důmyslného povlaku uvedli, že je v jejich výzkumu inspirovaly mlži slávkami, které se dovedou díky svému „lepidlu“ pevně přilepit k podkladu. Jejich povlak se podobně pevně přilepí ke vnitřní straně tenkého střeva. Další zajímavostí je, že jednu z klíčových složek syntetického povlaku tvoří polydopamin, netradiční polymer dopaminu, čili látky která se podílí na ovládání činnosti mozku a nervové soustavy.

TIP: Nová vakcína chrání proti virům, které zřejmě způsobují cukrovku I. typu

Giovanni Traverso a jeho spolupracovníci vytvořili zmíněný povlak pro vnitřní stranu střeva v podobě kapaliny, kvůli snadnějšímu použití. Po aplikaci se tento povlak vytvoří v tenkém střevu, a to velmi rychle, během několika minut. Ve střevě následně vydrží asi 24 hodin, než ho tělo vstřebá. Vědci již ověřili na pokusných prasatech, že jejich syntetický povlak funguje.

Zároveň již také pracují na dalších možných uplatněních této zajímavé technologie. Vytvořili variantu povlaku, která obsahuje enzym laktázu. Po použití v tenkém střevu by takový povlak mohl velmi výrazně zlepšit trávení laktózy. V dalším experimentu vytvořili povlak, který obsahuje léčivo prazikvantel, účinné proti parazitárnímu onemocnění schistosomóze. Syntetické povlaky střeva by se mohly stát významnou léčbou celé řady chorob.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: Melanie Gonick / MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907