Nová vakcína chrání proti virům, které zřejmě způsobují cukrovku I. typu

12.05.2020 - Stanislav Mihulka

Skandinávští vědci testují vakcínu proti diabetu I. typu. Preparát má za sebou úspěšné testy na myších a makacích


Reklama

Není nic horšího, než když se proti vám postaví vlastní tělo a začne vás systematicky ničit. Přesně to se děje nemocným s diabetem I. typu. Diabetes mellitus I. typu je autoimunitní onemocnění jehož příčinou je absolutní nedostatek inzulinu způsobený zánětem – inzulitidou.

Když chybí inzulin

Onemocnění je charakteristické pro mladší věkové kategorie a objevuje se již u dětí, může se ale rozvinout v každém věku. Současná medicína nemoc přičítá faktorům genetickým i vnějším. Spouštěcím mechanismem jsou pravděpodobně virové infekce, zejména pak infekce virů skupiny Coxsackie B. Tyto viry obvykle způsobují rýmu, někdy ale mohou vyvolat i mnohem závažnější komplikace.

Vztah virů Coxsackie B a diabetu I. typu sice ještě není stoprocentně potvrzený, švédští a finští odborníci již ale mají k dispozici vakcínu, která by mohla ohroženým lidem poskytnout ochranu. Jejich nová hexavakcína brání virům Coxsackie B, kterých je šest různých kmenů, aby v těle očkovaného člověka spustily infekci, vedoucí k diabetu I. typu.

Pozoruhodná vakcína již prošla prvním kolem testů. Badatelé potvrdili, že chrání před Coxsackie B viry myši i makaky rhesus. Teď přijdou na řadu testy na lidech.

TIP: Nová vakcína proti alergii na buráky: Odvádí pozornost imunitního systému

Jak uvádí vedoucí týmu tvůrců vakcíny Malin Flodström-Tullberg, bylo by skvělé, kdyby se potvrdilo, že vakcína ochrání děti s genetickou predispozicí k diabetu I. typu před tímto onemocněním. Stejně tak může poskytnout ochranu před myokarditidou a dalšími komplikacemi infekcí Coxsackie B viry.

Poblázněný systém

Obvyklými příznaky cukrovky I. typu je žízeň, časté močení, hlad a hubnutí. K tomu se přidávají další projevy, jako je neostré vidění nebo vleklá únava. Diabetici I. typu trpí však i poruchami krevního oběhu, narušeným hojením ran a mnoha dalšími zdravotními komplikacemi. Postiženy mívají nejrůznější tkáně a orgány, např. nervy, oči, ledviny, srdce, ale i kůži. Člověk s neléčenou cukrovkou má celkově narušenou rovnováhu látkové výměny. Bez inzulinu se nedostává glukóza do tkání, a ty trpí nedostatkem energie. Vypomáhají si proto intenzivnějším spalováním tuků. Přitom vznikají ve zvýšené míře jako odpadní produkty tzv. ketokyseliny, které se v těle hromadí. Zvýšené hladiny ketokyselin citelně okyselují organismus, což může vyústit až ve ztrátu vědomí a v krajních případech i smrt. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907