Nová vakcína chrání proti virům, které zřejmě způsobují cukrovku I. typu

Skandinávští vědci testují vakcínu proti diabetu I. typu. Preparát má za sebou úspěšné testy na myších a makacích

12.05.2020 - Stanislav MihulkaNení nic horšího, než když se proti vám postaví vlastní tělo a začne vás systematicky ničit. Přesně to se děje nemocným s diabetem I. typu. Diabetes mellitus I. typu je autoimunitní onemocnění jehož příčinou je absolutní nedostatek inzulinu způsobený zánětem – inzulitidou.

Když chybí inzulin

Onemocnění je charakteristické pro mladší věkové kategorie a objevuje se již u dětí, může se ale rozvinout v každém věku. Současná medicína nemoc přičítá faktorům genetickým i vnějším. Spouštěcím mechanismem jsou pravděpodobně virové infekce, zejména pak infekce virů skupiny Coxsackie B. Tyto viry obvykle způsobují rýmu, někdy ale mohou vyvolat i mnohem závažnější komplikace.

Vztah virů Coxsackie B a diabetu I. typu sice ještě není stoprocentně potvrzený, švédští a finští odborníci již ale mají k dispozici vakcínu, která by mohla ohroženým lidem poskytnout ochranu. Jejich nová hexavakcína brání virům Coxsackie B, kterých je šest různých kmenů, aby v těle očkovaného člověka spustily infekci, vedoucí k diabetu I. typu.

Pozoruhodná vakcína již prošla prvním kolem testů. Badatelé potvrdili, že chrání před Coxsackie B viry myši i makaky rhesus. Teď přijdou na řadu testy na lidech.

TIP: Nová vakcína proti alergii na buráky: Odvádí pozornost imunitního systému

Jak uvádí vedoucí týmu tvůrců vakcíny Malin Flodström-Tullberg, bylo by skvělé, kdyby se potvrdilo, že vakcína ochrání děti s genetickou predispozicí k diabetu I. typu před tímto onemocněním. Stejně tak může poskytnout ochranu před myokarditidou a dalšími komplikacemi infekcí Coxsackie B viry.

Poblázněný systém

Obvyklými příznaky cukrovky I. typu je žízeň, časté močení, hlad a hubnutí. K tomu se přidávají další projevy, jako je neostré vidění nebo vleklá únava. Diabetici I. typu trpí však i poruchami krevního oběhu, narušeným hojením ran a mnoha dalšími zdravotními komplikacemi. Postiženy mívají nejrůznější tkáně a orgány, např. nervy, oči, ledviny, srdce, ale i kůži. Člověk s neléčenou cukrovkou má celkově narušenou rovnováhu látkové výměny. Bez inzulinu se nedostává glukóza do tkání, a ty trpí nedostatkem energie. Vypomáhají si proto intenzivnějším spalováním tuků. Přitom vznikají ve zvýšené míře jako odpadní produkty tzv. ketokyseliny, které se v těle hromadí. Zvýšené hladiny ketokyselin citelně okyselují organismus, což může vyústit až ve ztrátu vědomí a v krajních případech i smrt. 


Další články v sekci