Nový minipredátor: Suskityrannus byl drobným příbuzným T. rexe

07.05.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Lehce stavěný dravec <em>Suskityrannus</em> děsil malou zvířenu v období křídy</p>

Lehce stavěný dravec Suskityrannus děsil malou zvířenu v období křídy


Reklama

Mezi druhohorními masožravými dinosaury byli zastoupeni obrovští predátoři, pod nimiž se doslova třásla země, v čele s populárním T. rexem. Našli se mezi nimi ale také malí subtilní dravci, kteří se krajinou pohybovali docela tiše a sázeli na jiné přednosti. Nedávno se k nim připojil drobný příbuzný T. rexe, tyranosauroid jménem Suskityrannus hazelae, který žil na území dnešního jihu Spojených států.

Výraz „suski“ pochází z jazyka místních indiánů kmene Zuni, kteří tak nazývají kojota. Suskityrannus byl vysoký asi jen 0,9 metru a od čenichu po ocas měřil 2,7 metru. Tenhle malý a lehce stavěný dravec byl jen o něco málo delší než samotná lebka T. rexe. Žil v období křídy, asi před 92 miliony let. Pravděpodobně lovil malé živočichy, kterých muselo být v křídových lesích plno.

TIP: Nově objevený příbuzný T. rexe z Nového Mexika se jmenuje Dynamoterror

Fosilní pozůstatky suskityrannuse objevil paleontolog Sterling Nesbitt, když mu bylo pouhých 16 let. Tehdy se v roce 1998 účastnil vykopávek v Novém Mexiku. Nedávno se již jako vystudovaný odborník dostal k tomu, aby tohoto dinosaura vědecky popsal. Dlouho totiž nebylo jasné, čí kosti Nesbitt vlastně objevil. Nakonec se ukázalo, že jde o velmi zajímavého malého příbuzného T. rexe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Virginia Tech

  • Zdroj fotografií: Virginia Tech, Andrey Atuchin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907