Nový minipredátor: Suskityrannus byl drobným příbuzným T. rexe

07.05.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Lehce stavěný dravec <em>Suskityrannus</em> děsil malou zvířenu v období křídy</p>

Lehce stavěný dravec Suskityrannus děsil malou zvířenu v období křídy


Reklama

Mezi druhohorními masožravými dinosaury byli zastoupeni obrovští predátoři, pod nimiž se doslova třásla země, v čele s populárním T. rexem. Našli se mezi nimi ale také malí subtilní dravci, kteří se krajinou pohybovali docela tiše a sázeli na jiné přednosti. Nedávno se k nim připojil drobný příbuzný T. rexe, tyranosauroid jménem Suskityrannus hazelae, který žil na území dnešního jihu Spojených států.

Výraz „suski“ pochází z jazyka místních indiánů kmene Zuni, kteří tak nazývají kojota. Suskityrannus byl vysoký asi jen 0,9 metru a od čenichu po ocas měřil 2,7 metru. Tenhle malý a lehce stavěný dravec byl jen o něco málo delší než samotná lebka T. rexe. Žil v období křídy, asi před 92 miliony let. Pravděpodobně lovil malé živočichy, kterých muselo být v křídových lesích plno.

TIP: Nově objevený příbuzný T. rexe z Nového Mexika se jmenuje Dynamoterror

Fosilní pozůstatky suskityrannuse objevil paleontolog Sterling Nesbitt, když mu bylo pouhých 16 let. Tehdy se v roce 1998 účastnil vykopávek v Novém Mexiku. Nedávno se již jako vystudovaný odborník dostal k tomu, aby tohoto dinosaura vědecky popsal. Dlouho totiž nebylo jasné, čí kosti Nesbitt vlastně objevil. Nakonec se ukázalo, že jde o velmi zajímavého malého příbuzného T. rexe.

  • Zdroj textu:

    Virginia Tech

  • Zdroj fotografií: Virginia Tech, Andrey Atuchin

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907