Nově objevený příbuzný T. rexe z Nového Mexika se jmenuje Dynamoterror

13.10.2018 - Stanislav Mihulka

Devítimetrový Dynamoterror dynastes žil v dnešní severní Americe před 80 miliony let. Jde o staršího příbuzného legendárního T. rexe

<p>Dynamoteror ve svém živlu</p>

Dynamoteror ve svém živlu


Reklama

Tyrannosaurus rex je králem dinosaurů. Paleontologové nedávno objevili jeho příbuzného - podle vědců byl o něco starší, a také o něco menší, jméno má ale hrůzu nahánějící stejně jako legendární T. rex.

Pozůstatky nového dinosaura nejsou příliš kompletní a jejich výzkum byl tím pádem obtížný. Američtí paleontologové ho vykopali v Novém Mexiku a pokřtili Dynamoterror dynastes. Podle jejich odhadů měl dynamoteror na délku přes 9 metrů a jeho velikost tedy odpovídá asi 80 procentům velikosti T. rexe.

TIP: Timurlengia: Dinosaurus velikosti koně ukazuje cestu evoluce k T. rexovi

Dynamoteror se stal jedním z nejranějších blízkých příbuzných T. rexe, které jsme nalezli v severní Americe. T. rex žil asi před 68 až 66 miliony let. Dříve objevení příbuzní T. rexe pocházejí až z doby před 77 miliony let, zatímco dynamoteror běhal krajině asi před 80 miliony let, tedy v období křídy.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PeerJ

  • Zdroj fotografií: Western Science Center

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907