Nový trik v léčbě nádorů: Vědci sázejí na dopravu pomocí spermií

19.12.2017 - Stanislav Mihulka

Spermie jsou zruční plavci a lidské tělo se jich nebojí. Proč je tedy nevyužít jako dopravní prostředek pro léky?

Spermie by mohly nejen oplodňovat, ale i léčit
Spermie by mohly nejen oplodňovat, ale i léčit

Reklama

Chemoterapie může významně pomoct proti nádorům, často ji ale doprovázejí velmi nepříjemné vedlejší účinky. Řešením by bylo dopravit léčivo přímo do nádoru. K tomu je ale zapotřebí vhodný dopravní prostředek.

Pro rakovinu děložního čípku, tedy vyloženě ženský nádor, by se mohly ideálním dopravním prostředkem stát upravené spermie. Proč právě ony? Především, spermie jsou předurčené k tomu, aby intenzivně hledaly a našly vajíčko. S trochou snahy je možné přesměrovat jejich zaměřovač na nádor.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Spermie rovněž zbytečně neprovokují imunitní systém pacientek a po použití by nedělaly v těle problémy. A v neposlední řadě, spermie jsou výtečnými plavci v prostředí pohlavních orgánů žen. Prozatím tam oplodňují vajíčka, v budoucnu by mohly zachraňovat životy ženám s rakovinou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, ACS Nano

  • Zdroj fotografií: University of Sheffield

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907