Nový výzkum: Mužský plnovous se vyvinul jako chránič proti úderům na hlavu

26.05.2020 - Stanislav Mihulka


Reklama

Jednou z věcí, kterou se lišíme od lidoopů jsou vousy. Otázkou ale je, k čemu je takový plnovous vlastně dobrý. Na první pohled přináší řadu nevýhod – láká parazity, zachycuje se v něm jídlo a nečistoty, ztěžuje mezilidskou komunikaci i používání smyslů. Přesto muži plnovous mají. Svého času si nad smyslem plnovousu lámal hlavu i Charles Darwin.

Biologové z americké University of Utah jsou přesvědčeni, že našli odpověď. Uspořádali pozoruhodný výzkum, který zahrnoval spoustu úderů na hlavu. Nešlo ale o skutečné lidi. Těm by se takový výzkum líbil jen stěží. Badatelé si vyrobili umělé hlavy z pryskyřice a ovčí kůže, které byly buď bezvousé, nebo s různým „porostem“. Tyto hlavy pak vystavili násilí.

TIP: Mužský plnovous obsahuje více nebezpečných bakterií než srst psů

Takto vyrobené hlavy jsou pochopitelně jen přiblížením lidské hlavy. Nicméně experimenty ukázaly, že plnovous, obzvláště moderním způsobem neupravený, dokáže absorbovat nemalou část energie úderů, které jsou vedené na hlavu. Vědci z toho usuzují, že mohutné vousy mohl vytvořit přírodní výběr jako ochranu pro samce našeho druhu ve vzájemných soubojích, které jsou pro náš druh velmi charakteristické. Podobné to může být například u lvů, jejichž samci se pyšní mohutnou hřívou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907