Nový výzkum: Mužský plnovous se vyvinul jako chránič proti úderům na hlavu

26.05.2020 - Stanislav Mihulka


Reklama

Jednou z věcí, kterou se lišíme od lidoopů jsou vousy. Otázkou ale je, k čemu je takový plnovous vlastně dobrý. Na první pohled přináší řadu nevýhod – láká parazity, zachycuje se v něm jídlo a nečistoty, ztěžuje mezilidskou komunikaci i používání smyslů. Přesto muži plnovous mají. Svého času si nad smyslem plnovousu lámal hlavu i Charles Darwin.

Biologové z americké University of Utah jsou přesvědčeni, že našli odpověď. Uspořádali pozoruhodný výzkum, který zahrnoval spoustu úderů na hlavu. Nešlo ale o skutečné lidi. Těm by se takový výzkum líbil jen stěží. Badatelé si vyrobili umělé hlavy z pryskyřice a ovčí kůže, které byly buď bezvousé, nebo s různým „porostem“. Tyto hlavy pak vystavili násilí.

TIP: Mužský plnovous obsahuje více nebezpečných bakterií než srst psů

Takto vyrobené hlavy jsou pochopitelně jen přiblížením lidské hlavy. Nicméně experimenty ukázaly, že plnovous, obzvláště moderním způsobem neupravený, dokáže absorbovat nemalou část energie úderů, které jsou vedené na hlavu. Vědci z toho usuzují, že mohutné vousy mohl vytvořit přírodní výběr jako ochranu pro samce našeho druhu ve vzájemných soubojích, které jsou pro náš druh velmi charakteristické. Podobné to může být například u lvů, jejichž samci se pyšní mohutnou hřívou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907