Nový výzkum přinesl důkaz, že i v římské Británii se konaly zápasy gladiátorů

13.03.2023 - Stanislav Mihulka

Slavná váza z Colchesteru, zobrazující souboj gladiátorů, pochází podle archeologů z Británie a jde svého druhu „sportovní memorabilii“.

<p>Proti původním představám se ukázalo, že slavná váza z Colchesteru s vyobrazením gladiátorů byla vyrobena z ryze britského jílu.<em> (foto: Wikimedia Commons, Carole Raddato, CC BY-SA 2.0)</em></p>

Proti původním představám se ukázalo, že slavná váza z Colchesteru s vyobrazením gladiátorů byla vyrobena z ryze britského jílu. (foto: Wikimedia Commons, Carole Raddato, CC BY-SA 2.0)


Reklama

Jak kdysi poznamenal římský satirik Juvenál, přežití římské říše měly na starost především dvě věci: „chléb a hry“ (Panem et circenses). Ony „hry“ z tohoto slavného citátu představují především gladiátorské zápasy, tedy někdy i celé týdny trvající krvavé lázně.

Souboje gladiátorů byly podle všeho nesmírně populární v celé římské říši. Existuje o tom spousta rozmanitých dokladů, ovšem s jednou pozoruhodnou výjimkou – Británií. Archeologové přitom mají již téměř 200 let k dispozici skvostný nález, který pochází z Británie a zároveň je těsně spojený s gladiátory.

Jde o takzvanou vázu z Colchesteru, která byla objevena roku 1853 v římském hrobě v Colchesteru v dnešním hrabství Essex v jihovýchodní Anglii. Pochází z doby kolem roku 175 našeho letopočtu, kdy se Colchester jmenoval Camulodunum a šlo tehdy o významné sídlo římské provincie.

Váza s gladiátory

Váza z Colchesteru znázorňuje (mimo jiné) čtyři bojující gladiátory. Dokonce jsou na ní uvedené i jejich jména nebo spíše přezdívky – Secundus, Mario, Memnon a Valentinus. Jde o překrásně zdobenou keramiku, která je natolik umně zpracovaná, že podle odborníků nemohla pocházet z Británie. Podle dosavadních představ byla tato váza vyrobena jinde a do Británie byla později dovezena.

Zvrat přinesly až nové analýzy jílu, ze kterého je váza z Colchesteru vyrobená. Ukázalo se, že nejde o importovaný artefakt, nbrž o skvělou ukázku místního hrnčířského mistrovství. Vázu podle odborníků vyrobili hrnčíři z místního, britského jílu, někdy mezi lety 160-200 našeho letopočtu.

TIP: Škola pro největší tvrďáky: Jak vypadal život v gladiátorském ludu?

Důležitým zjištěním je podle badatelů i fakt, že jména čtyř vyobrazených gladiátorů nebyla na vázu doplněna později, nýbrž byla do ní vyryta před jejím vypálením. Podle archeologů jde o svého druhu „sportovní memorabilii“ a váza z Colchesteru je tak prvním hmatatelným důkazem, že i v římské Británii bojovali před rozvášněným publikem gladiátoři.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907