Němečtí vědci jsou přesvědčeni, že Měsíc je o 85 milionů let mladší, než jsme si doposud mysleli. Jejich závěry jsou navíc v souladu s dřívějšími teoriemi
Měsíc je velmi starým tělesem Sluneční soustavy. Vědci ale nedáno našemu souputníkovi jeho předpokládaný věk o něco snížili. Jak se zdá, Měsíc je teď asi o 85 milionů let mladší. Tvrdí to alespoň Sabina Schwinger z německého Centra leteckého inženýrství (DLR) a její kolegové.
Měsíc vznikl před miliardami let v divoké srážce proto Země a protoplanety Theia velikosti podobné Marsu. Taková srážka vymrtštila do okolního vesmíru velké množství materiálu, z jehož části se zrodil dnešní Měsíc. Odborníci se doposud domnívali, že k tomu došlo zhruba před 4,51 miliardami let. Sabina Schwingerová je ale přesvědčena, že k tomu došlo až před 4,425 miliardami let. S možnou chybou plus mínus 25 milionů let.
Badatelé k tomuto výsledku dospěli pomocí matematických modelů, s jejichž pomocí odhadovali změny složení Měsíce v průběhu času. Vycházeli přitom z předpokladu, že se na počátku na povrchu Měsíce vyskytoval ohromný oceán magmatu, který postupně vychládal a tuhnul. Když vědci porovnali odhadnuté složení původního oceánu magmatu se složením dnešních měsíčních hornin, podařilo se jim určit, kdy Měsíc vznikl.
TIP: Lunotřesení: Náš Měsíc chladne, zmenšuje se a přitom se třese
Výsledné stáří Měsíce 4,425 miliardy let je přitom v pěkném souladu s dřívějšími výzkumy, podle nichž vznik Měsíce těsně souvisí s vytvořením kovového jádra Země. Podle badatelů je to poprvé, kdy se podařilo spojit stáří Měsíce s událostí, ke které došlo na konci procesu vzniku Země, čili v tomto případě se vznikem kovového jádra naší planety.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)