O původu epidemií: Proč tolik epidemií pochází z Asie a Afriky?

26.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Během první dekády 21. století přesídlilo podle Světové banky do městských oblastí jen ve východní Asii téměř 200 milionů lidí. Migrace znamená kácení lesů, na jejichž místě roste nová zástavba. S lidmi se blíž k městům přemisťují i divoká zvířata coby nositelé virů (jako netopýři) a přenos mikroorganismů mezi volně žijícími a domácími živočichy, potažmo člověkem je pak pouze otázkou času. Kvůli urbanizaci, kácení porostů a ničení přírody rovněž přicházejí o život přirození predátoři například hlodavců, kteří nemoci také šíří.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Dále mnoho rodin v Asii i v Africe závisí na zemědělství, přičemž chovají hospodářská zvířata jako skot, kuřata a prasata. Ta mohou nést endemická onemocnění a jsou v těsném kontaktu jak mezi sebou, tak s lidmi. Horší podmínky potom panují na trzích s živými tvory, jež bývají přeplněné, takže dochází ke snazšímu míchání více druhů a také k bližšímu setkávání s člověkem. Uvedené hraje klíčovou roli v tom, jak se může vyvinout zabijácký patogen, rozšířit se a mutovat mezi živočichy a nakonec i lidmi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907