O původu epidemií: Proč tolik epidemií pochází z Asie a Afriky?

26.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Během první dekády 21. století přesídlilo podle Světové banky do městských oblastí jen ve východní Asii téměř 200 milionů lidí. Migrace znamená kácení lesů, na jejichž místě roste nová zástavba. S lidmi se blíž k městům přemisťují i divoká zvířata coby nositelé virů (jako netopýři) a přenos mikroorganismů mezi volně žijícími a domácími živočichy, potažmo člověkem je pak pouze otázkou času. Kvůli urbanizaci, kácení porostů a ničení přírody rovněž přicházejí o život přirození predátoři například hlodavců, kteří nemoci také šíří.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Dále mnoho rodin v Asii i v Africe závisí na zemědělství, přičemž chovají hospodářská zvířata jako skot, kuřata a prasata. Ta mohou nést endemická onemocnění a jsou v těsném kontaktu jak mezi sebou, tak s lidmi. Horší podmínky potom panují na trzích s živými tvory, jež bývají přeplněné, takže dochází ke snazšímu míchání více druhů a také k bližšímu setkávání s člověkem. Uvedené hraje klíčovou roli v tom, jak se může vyvinout zabijácký patogen, rozšířit se a mutovat mezi živočichy a nakonec i lidmi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907