O původu epidemií: Proč tolik epidemií pochází z Asie a Afriky?

26.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Během první dekády 21. století přesídlilo podle Světové banky do městských oblastí jen ve východní Asii téměř 200 milionů lidí. Migrace znamená kácení lesů, na jejichž místě roste nová zástavba. S lidmi se blíž k městům přemisťují i divoká zvířata coby nositelé virů (jako netopýři) a přenos mikroorganismů mezi volně žijícími a domácími živočichy, potažmo člověkem je pak pouze otázkou času. Kvůli urbanizaci, kácení porostů a ničení přírody rovněž přicházejí o život přirození predátoři například hlodavců, kteří nemoci také šíří.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Dále mnoho rodin v Asii i v Africe závisí na zemědělství, přičemž chovají hospodářská zvířata jako skot, kuřata a prasata. Ta mohou nést endemická onemocnění a jsou v těsném kontaktu jak mezi sebou, tak s lidmi. Horší podmínky potom panují na trzích s živými tvory, jež bývají přeplněné, takže dochází ke snazšímu míchání více druhů a také k bližšímu setkávání s člověkem. Uvedené hraje klíčovou roli v tom, jak se může vyvinout zabijácký patogen, rozšířit se a mutovat mezi živočichy a nakonec i lidmi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907