Objev na periferii Sluneční soustavy: Vědci vystopovali novou trpasličí planetu

13.07.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená trpasličí planeta RR245 má průměr 700 kilometrů a Slunce oběhne jednou za 700 let


Reklama

Trpasličí planeta je objekt, který obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost, aby dosáhl hydrostatické rovnováhy, není satelitem jiné planety a nepovedlo se mu vyčistit okolí.

Mezinárodní astronomická unie (IAU) v současné době oficiálně uznává celkem 5 takových trpasličích planet – Ceres, Pluto, Haumea, Makemake a Eris. Několik další objektů ale vědci považují za slušné kandidáty na tento titul.

Šest trpaslíků do party

Ani tento počet ale rozhodně není konečný. Mezinárodní astronomická unie v minulých dnech ohlásila objev nové trpasličí planety o průměru asi 700 kilometrů, která obíhá Slunce daleko na periferii Sluneční soustavy. Jeden oběh jí trvá zhruba 700 let.

Planeta s označením RR245 se většinu času pohybuje mnohem dál od Slunce než Pluto. V nejzazším bodě své dráhy je od Slunce vzdálená 128 AU (astronomických jednotek, tj. vzdáleností Slunce – Země). Kolem roku 2092 to ale bude pouhých 34 AU, což je méně, než průměrná vzdálenost Pluta od Slunce.

TIP: Trpaslíci na oběžné dráze: Malé planety, kam patří i Pluto

Objev uskutečnil tým teleskopu Canada–France–Hawaii Telescope na havajské hoře Mauna Kea, na snímcích pořízených loni v září, v rámci průzkumu vnější Sluneční soustavy Outer Solar System Origins Survey (OSSOS).

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: OSSOS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907