Obr, který roste: Proč se velikost Slunce mění?

10.10.2020 - Michal Švanda

<p>Před 4,5 miliardy let mělo Slunce asi 70 % současného rozměru, během příštích 7,5 miliardy roků expanduje na více než 200násobek dnešní velikosti.</p>

Před 4,5 miliardy let mělo Slunce asi 70 % současného rozměru, během příštích 7,5 miliardy roků expanduje na více než 200násobek dnešní velikosti.


Reklama

Slunce je krásným zástupcem celé třídy kosmických objektů – hvězd neboli stálic. Přesto žádná hvězda není stálá v pravém slova smyslu. Jejich proměny však v drtivé většině probíhají na mnohem delších časových škálách, než je lidský život, proto nám připadají stabilní. A Slunce netvoří výjimku. 

TIP: Tajemné Slunce: Nevyzpytatelný vládce Země

Jeho poloměr postupně roste, neboť se naše hvězda proměňuje uvnitř. „Spalováním“ vodíku vzniká helium, a zvyšuje se tak průměrná molekulová hmotnost sluneční směsi v jádře. Narůstá tedy teplota a spolu s ní i celkový energetický výkon termojaderných reakcí. Roste tlak záření a Slunce se velmi pomalu rozpíná: Před 4,5 miliardy let mělo asi 70 % současného rozměru, během příštích 7,5 miliardy roků však expanduje na více než 200násobek dnešní velikosti a pohltí Merkur, Venuši i Zemi. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907