Obří aljašské ledovce postupují průrvami, které jsou větší než Grand Canynon

20.07.2020 - Marek Telička

Hora Denali je nejvyšší horou Severní Ameriky. Na jejích svazích se nachází pět ledovců, z nichž některé mají opravdu unikátní rozměry.

<p>Ledovec <strong>Ruth</strong> se pohybuje rychlostí jednoho metru denně a v roce 1983 byla jeho tloušťka změřena na 1 200 metrů.</p>

Ledovec Ruth se pohybuje rychlostí jednoho metru denně a v roce 1983 byla jeho tloušťka změřena na 1 200 metrů.


Reklama

Hora Denali, dříve Mount McKinley, nemá se svými 6 168 nadmořské výšky v Severní Americe konkurenci. Dalším primátem, který je s tímto aljašským vrcholem spojován, je fakt, že Denali je nejvyšším vrcholem světa, jenž je celý položen nad úrovní mořské hladiny. Základnu od nejvyššího bodu totiž dělí plných 5 500 metrů.

Takto výrazný vrchol, navíc umístěný nedaleko polárního kruhu, má samozřejmě stálý přísun sněhu a díky tomu jsou jeho svahy místem vzniku celkem pěti ledovců. Ledovec Peters leží severozápadně od masivu a Muldrow vzniká na severovýchodních svazích. Východním směrem se pak do údolí plazí ledovec Traleika. Kahiltna postupuje jihozápadním směrem a pátý Ruth jihovýchodně.

TIP: Nejvyšší vrchol Severní Ameriky: Hora, která neklesá

Ledovec Ruth začíná zhruba 4,8 kilometrů pod úrovní vrcholu Denali. Údolí, jímž postupuje, má na šířku až 1,6 kilometru a během své 16 kilometrů dlouhé cesty spadá o více než 600 metrů dolů. Ledovec lemují až 1 500 metrů vysoké žulové srázy přičemž hloubka kaňonu překonává i hloubku legendárního Grand Canyonu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907