Obří aljašské ledovce postupují průrvami, které jsou větší než Grand Canynon

20.07.2020 - Marek Telička

Hora Denali je nejvyšší horou Severní Ameriky. Na jejích svazích se nachází pět ledovců, z nichž některé mají opravdu unikátní rozměry.

<p>Ledovec <strong>Ruth</strong> se pohybuje rychlostí jednoho metru denně a v roce 1983 byla jeho tloušťka změřena na 1 200 metrů.</p>

Ledovec Ruth se pohybuje rychlostí jednoho metru denně a v roce 1983 byla jeho tloušťka změřena na 1 200 metrů.


Reklama

Hora Denali, dříve Mount McKinley, nemá se svými 6 168 nadmořské výšky v Severní Americe konkurenci. Dalším primátem, který je s tímto aljašským vrcholem spojován, je fakt, že Denali je nejvyšším vrcholem světa, jenž je celý položen nad úrovní mořské hladiny. Základnu od nejvyššího bodu totiž dělí plných 5 500 metrů.

Takto výrazný vrchol, navíc umístěný nedaleko polárního kruhu, má samozřejmě stálý přísun sněhu a díky tomu jsou jeho svahy místem vzniku celkem pěti ledovců. Ledovec Peters leží severozápadně od masivu a Muldrow vzniká na severovýchodních svazích. Východním směrem se pak do údolí plazí ledovec Traleika. Kahiltna postupuje jihozápadním směrem a pátý Ruth jihovýchodně.

TIP: Nejvyšší vrchol Severní Ameriky: Hora, která neklesá

Ledovec Ruth začíná zhruba 4,8 kilometrů pod úrovní vrcholu Denali. Údolí, jímž postupuje, má na šířku až 1,6 kilometru a během své 16 kilometrů dlouhé cesty spadá o více než 600 metrů dolů. Ledovec lemují až 1 500 metrů vysoké žulové srázy přičemž hloubka kaňonu překonává i hloubku legendárního Grand Canyonu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907