Nejvyšší vrchol Severní Ameriky: Hora, která neklesá

18.12.2019 - Marek Telička

Mount McKinley má mnoho nejrůznějších jmen. Vrcholu se říká také Dghelaayce’e nebo Denali, což znamená jednoduše „Vysoký“. Skutečně vysoká je hora nejen v porovnání s okolním terénem, ale svůj název obhájí i v rámci celého severoamerického kontinentu, kde mezi horskými velikány nemá konkurenci

<p>Podzimní snímek z Národního parku Denali s dominantou hory Mt. McKinley v pozadí</p>

Podzimní snímek z Národního parku Denali s dominantou hory Mt. McKinley v pozadí


Reklama

V rámci měření, kde se bere v potaz, o kolik nejvyšší bod hory vyčnívá nad okolní terén, se Mount McKinley dokonce řadí na třetí místo na světě – za Mount Everest a Aconcaguu. (Ve zvláštní kategorii jsou v tomto případě havajské sopky, jejichž základna je hluboko pod mořskou hladinou).

Obdivovatelům hory a milovníkům přírody Národního parku Denali, jehož je hora součástí, proto zaznělo jako poplašná zpráva sdělení Meada Treadwella, které tehdejší náměstek guvernéra Aljašky pronesl před šesti lety. Treadwell v září 2013 oznámil veřejnosti, že podle posledního měření není hora vysoká 6 194 metrů, ale její vrchol je o 25 metrů níž. Nově uznaná výška, kterou akceptoval i americký geologický ústav, je tedy stanovena na 6 168 metrů.

TIP: Honba za nejvyššími vrcholy světadílů: Na střeše nejchladnějšího kontinentu

Znamená to, že hora od posledního měření o tolik poklesla? Veřejnost uklidnil guvernér i články v populárních časopisech. Hora Denali neklesá, ale vlastně ještě stále roste. Nový údaj je prostě jen zpřesněním výsledků získaných méně spolehlivou metodou už v roce 1952.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907