Nejvyšší vrchol Severní Ameriky: Hora, která neklesá

Mount McKinley má mnoho nejrůznějších jmen. Vrcholu se říká také Dghelaayce’e nebo Denali, což znamená jednoduše „Vysoký“. Skutečně vysoká je hora nejen v porovnání s okolním terénem, ale svůj název obhájí i v rámci celého severoamerického kontinentu, kde mezi horskými velikány nemá konkurenci

18.12.2019 - Marek TeličkaV rámci měření, kde se bere v potaz, o kolik nejvyšší bod hory vyčnívá nad okolní terén, se Mount McKinley dokonce řadí na třetí místo na světě – za Mount Everest a Aconcaguu. (Ve zvláštní kategorii jsou v tomto případě havajské sopky, jejichž základna je hluboko pod mořskou hladinou).

Obdivovatelům hory a milovníkům přírody Národního parku Denali, jehož je hora součástí, proto zaznělo jako poplašná zpráva sdělení Meada Treadwella, které tehdejší náměstek guvernéra Aljašky pronesl před šesti lety. Treadwell v září 2013 oznámil veřejnosti, že podle posledního měření není hora vysoká 6 194 metrů, ale její vrchol je o 25 metrů níž. Nově uznaná výška, kterou akceptoval i americký geologický ústav, je tedy stanovena na 6 168 metrů.

TIP: Honba za nejvyššími vrcholy světadílů: Na střeše nejchladnějšího kontinentu

Znamená to, že hora od posledního měření o tolik poklesla? Veřejnost uklidnil guvernér i články v populárních časopisech. Hora Denali neklesá, ale vlastně ještě stále roste. Nový údaj je prostě jen zpřesněním výsledků získaných méně spolehlivou metodou už v roce 1952.


Další články v sekci