Obři, o nichž pořád moc nevíme: Žirafy neberou na predátory vůbec žádný ohled

24.08.2020 - Zuzana Teličková

Obecně přijímaný model chování zvířat žijících ve větších skupinách předpokládá, že pokud hrozí větší riziko napadení predátory, zvětšují se i společně žijící skupiny jejich potenciálních obětí. Život ve větší skupině totiž snižuje riziko napadení jedince a navíc je ve hře větší počet hlídačů, kteří mohou predátory rychleji odhalit. Výzkum Zoe Mullerové z univerzity v Bristolu ukázal, že u žiraf je tomu přesně naopak.

<p>Za posledních 30 let poklesly počty žiraf o 40 %. V současnosti ve volné přírodě žije už jen cca 98 000 jedinců, kteří navíc patří k různým druhům.</p>

Za posledních 30 let poklesly počty žiraf o 40 %. V současnosti ve volné přírodě žije už jen cca 98 000 jedinců, kteří navíc patří k různým druhům.


Reklama

Studie Zoe Mullerové se zaměřila na shlukování žiraf do větších stád na základě vlastností prostředí, různých individuálních charakteristik a množství predátorů v oblasti. Ukázalo se, že velikost stáda mírně ovlivňuje prostředí, ale největší vliv má chování dospělých samic, které v období, kdy mají mláďata, vytvářejí menší skupiny. Přítomnost nebo naopak absence predátorů v oblasti početnost stáda nijak neovlivňuje. To zcela odporuje dřívějšímu předpokladu, že žirafy s mláďaty se sdružují do větších stád, aby své potomky chránily!

TIP: Královny africké savany: Žirafí bojovníci s něžným pohledem

Pro ověření výsledků ještě bude potřeba zopakovat studii v jiných částech Afriky, ale Zoe Mullerová výsledky výzkumu nepodceňuje: „Ukázalo se, jak moc jsou žirafy nepochopené. Pokud těmto ohroženým tvorům lépe porozumíme, bude pro nás mnohem snazší zastavit pokles jejich populace.“

Žirafy z africké přírody za posledních 30 let překotně mizí a v důsledku tohoto vývoje byly před pár lety na seznamu ohrožených druhů IUCN zařazeny do kategorie Ohrožené (Vulnerable).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907