Observatoř NASA odhalila atomární kyslík v atmosféře Marsu

13.05.2016 - Martin Reichman

Poprvé po 40 letech dokázali vědci detekovat kyslík v horních vrstvách atmosféry Marsu


Reklama

Přestože jde o atomární kyslík, ukazuje se, že Mars býval v minulosti světem, kde mohl existovat život. Atomární kyslík má významný vliv na atmosféru planety – sehrává klíčovou úlohu například v procesu úniku tepla do vesmíru.

Současná atmosféra Marsu je více než 100× řidší než ta pozemská – kyslík je v ní zastoupen jen zhruba 0,13 % (na Zemi je to 21 %). Před 3,5 miliardami let ale byla podle vědců atmosféra mnohem hustší a s velkou pravděpodobností také mnohem bohatší na kyslík.

Nejnovější objev atomového kyslíku si nepřipsala žádná ze sond kroužících na oběžné dráze na Marsu, ale paradoxně pozemská výzkumná observatoř SOFIA – speciálně upravený letoun Boeing 747 s 2,5 metrovým teleskopem na palubě. Není to ale poprvé, kdy se molekuly kyslíku na rudé planetě podařilo zaznamenat – v 70. letech minulého století jej v horních vrstvách atmosféry zaznamenaly i sondy Viking a Mariner. Přestože jde o důležitý objev, množství detekovaného kyslíku je pro vědce zklamáním. Obecně se čekalo, že ho bude v atmosféře Marsu výrazně více

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, SOFIA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907