Observatoř NASA odhalila atomární kyslík v atmosféře Marsu

13.05.2016 - Martin Reichman

Poprvé po 40 letech dokázali vědci detekovat kyslík v horních vrstvách atmosféry Marsu


Reklama

Přestože jde o atomární kyslík, ukazuje se, že Mars býval v minulosti světem, kde mohl existovat život. Atomární kyslík má významný vliv na atmosféru planety – sehrává klíčovou úlohu například v procesu úniku tepla do vesmíru.

Současná atmosféra Marsu je více než 100× řidší než ta pozemská – kyslík je v ní zastoupen jen zhruba 0,13 % (na Zemi je to 21 %). Před 3,5 miliardami let ale byla podle vědců atmosféra mnohem hustší a s velkou pravděpodobností také mnohem bohatší na kyslík.

Nejnovější objev atomového kyslíku si nepřipsala žádná ze sond kroužících na oběžné dráze na Marsu, ale paradoxně pozemská výzkumná observatoř SOFIA – speciálně upravený letoun Boeing 747 s 2,5 metrovým teleskopem na palubě. Není to ale poprvé, kdy se molekuly kyslíku na rudé planetě podařilo zaznamenat – v 70. letech minulého století jej v horních vrstvách atmosféry zaznamenaly i sondy Viking a Mariner. Přestože jde o důležitý objev, množství detekovaného kyslíku je pro vědce zklamáním. Obecně se čekalo, že ho bude v atmosféře Marsu výrazně více

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, SOFIA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907