Očkování proti covid-19: V Ghaně budou vakcíny přepravovat drony

12.03.2021 - Stanislav Mihulka

Společnost Zipline vybudovala infrastrukturu pro přepravu vakcín do zdravotních středisek na území africké Ghany. Vakcíny zde přepravují drony

<p><strong>Medicínský dron společnosti Zipline doručuje zásilku v New Tafov africké Ghaně.</strong> <em>(zdroj: Zipline)</em></p>

Medicínský dron společnosti Zipline doručuje zásilku v New Tafov africké Ghaně. (zdroj: Zipline)


Reklama

Nejlepší zbraní proti pandemickému koronaviru SARS-CoV-2, kterou teď máme k dispozici, je očkování. Probíhá prakticky po celém světě, včetně odlehlých a obtížně dostupných oblastí. Počátkem letošního března byla v africké Ghaně spuštěna první očkovací kampaň proti covidu-19 na světě, která využívá k přepravě vakcíny drony.

Klíčovou roli v této akci hraje americká společnost pro přepravu medicínských zásilek drony Zipline. Fungují již několik let v různých afrických zemích, kde již postupně vybudovali infrastrukturu pro přepravu kriticky významných medicínských zásilek. V roce 2016 zahájili přepravu krve ve Rwandě a od té doby své aktivity rozšiřují.

Letecké očkování v Ghaně

Během prvního dne přepravy vakcíny v Ghaně bylo doručeno 36 zásilek pro zdravotní centra v odlehlých oblastech. Jednotlivé zásilky přitom obsahovaly 250 dávek vakcíny Oxford/AstraZeneca. V této zemi se na očkování připravovali několik měsíců. Distribuci vakcín zahájili poté, co v Ghaně „přistálo“ 600 tisíc dávek zmíněné vakcíny.

TIP: Drony v akci: Ve Rwandě zavádějí nejrychlejší doručovací službu na světě

Zipline společně s dalšími investory, jako UPS Foundation, vláda Ghany a Gavi - the Vaccine Alliance, vybudovali několik center pro přepravu medicínských zásilek drony. Z těchto center mohou obsluhovat cca 1 000 zdravotních středisek na území Ghany. Podle Zipline je teď přeprava zásilek, jako jsou vakcíny, v Ghaně velmi přesně cílená a rychlá. Pro účely očkování je to jedině dobře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Zipline
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907