Očkování proti covid-19: V Ghaně budou vakcíny přepravovat drony

Společnost Zipline vybudovala infrastrukturu pro přepravu vakcín do zdravotních středisek na území africké Ghany. Vakcíny zde přepravují drony

12.03.2021 - Stanislav MihulkaNejlepší zbraní proti pandemickému koronaviru SARS-CoV-2, kterou teď máme k dispozici, je očkování. Probíhá prakticky po celém světě, včetně odlehlých a obtížně dostupných oblastí. Počátkem letošního března byla v africké Ghaně spuštěna první očkovací kampaň proti covidu-19 na světě, která využívá k přepravě vakcíny drony.

Klíčovou roli v této akci hraje americká společnost pro přepravu medicínských zásilek drony Zipline. Fungují již několik let v různých afrických zemích, kde již postupně vybudovali infrastrukturu pro přepravu kriticky významných medicínských zásilek. V roce 2016 zahájili přepravu krve ve Rwandě a od té doby své aktivity rozšiřují.

Letecké očkování v Ghaně

Během prvního dne přepravy vakcíny v Ghaně bylo doručeno 36 zásilek pro zdravotní centra v odlehlých oblastech. Jednotlivé zásilky přitom obsahovaly 250 dávek vakcíny Oxford/AstraZeneca. V této zemi se na očkování připravovali několik měsíců. Distribuci vakcín zahájili poté, co v Ghaně „přistálo“ 600 tisíc dávek zmíněné vakcíny.

TIP: Drony v akci: Ve Rwandě zavádějí nejrychlejší doručovací službu na světě

Zipline společně s dalšími investory, jako UPS Foundation, vláda Ghany a Gavi - the Vaccine Alliance, vybudovali několik center pro přepravu medicínských zásilek drony. Z těchto center mohou obsluhovat cca 1 000 zdravotních středisek na území Ghany. Podle Zipline je teď přeprava zásilek, jako jsou vakcíny, v Ghaně velmi přesně cílená a rychlá. Pro účely očkování je to jedině dobře.


Další články v sekci