Reklama


Od bláznivého nápadu k hitu: Kde se vzaly kolečkové brusle?

29.11.2017 - Bohumil Tesařík

In-line bruslení je hitem současné doby. Navíc je zdravé a nelikviduje klouby tak jako například běhání. Víme však, kde a kdy se nápad na brusle s kolečky zrodil?

Kolečkové brusle - Jízda na kolečkových bruslích je od 19. století oblíbenou zábavou
Kolečkové brusle - Jízda na kolečkových bruslích je od 19. století oblíbenou zábavou

Reklama

Jednoho dne roku 1760 se v londýnské čtvrti Soho konala velkolepá maškarní party. Jejím hostům se naskytla nevšední podívaná, když se do tanečního sálu dostavil muž belgického původu, nedlouho žijící v Anglii, jménem John Joseph Merlin (1735–1803). Přijel totiž na kolečkových bruslích a k tomu hrál na housle.

Problematické brždění

Bohužel překvapení se neobešlo bez problémů. Ačkoliv byl Merlin ve společnosti již známou, i když trochu výstřední osobností, určitě nebyl dobrým bruslařem. Neuměl zastavit, ovlivňovat rychlost ani změnit směr, a tak najel do velkého zrcadla, které se rozsypalo. Za své vzaly i housle a otec kolečkového bruslení se navíc vážně zranil. Příhodu prý okomentoval slovy, jež na své aktuálnosti neztratila ani dnes: „Rozjet se nikdy nebyl problém, ale zastavit ano.“

Vystoupení nebylo samoúčelné. Mělo být propagací Merlinova soukromého muzea kuriozit, hracích automatů, mechanických strojků, hudebních nástrojů a dalších vynálezů, které rád stavěl na obdiv návštěvníkům. Byl totiž mechanickým géniem, hodinářem, konstruktérem hudebních nástrojů, jemných fyzikálních přístrojů a vah, vozíků pro invalidy, podnikatelem, ale také nadaným houslistou a cembalistou.

Jak to bylo dál

Z dlouhé a bohaté historie kolečkového bruslení ještě připomeneme rok 1823, kdy Robert Tyers, rovněž z Londýna, vyrobil brusle, kterým říkal volitos. Byla to vlastně řada pěti koleček (prostřední bylo největší), namontovaných k botám, jak sám říkal za účelem „cestování a zábavy“. Kolečkové brusle se čtyřmi kolečky v řadě (in-line) a s možností otáčení sestrojil Newyorčan James Plimpton v roce 1863.

Kolečka byla zhotovena ze dřeva s gumovým obložením. A jakmile se tyto brusle objevily, stalo se kolečkové bruslení oblíbenou činností jak v Americe, tak v Evropě. A zůstalo dodnes – výrobci přicházejí s novými a zajímavými modely bruslí pro kondiční a sportovní bruslení: univerzálními, dámskými, dětskými – roztahovacími, výkonnostními, fitness, outdoor, agressiv a tak dále.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: archiv redakce

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907