Odbojář Henri Honoré d'Estienne d'Orves: Námořníkem i zpravodajcem

08.08.2016 - Jan Čurda

Coby příslušník Svobodných Francouzů se nechal přepravit do okupované Francie, kde vykonával zpravodajskou činnost. Byl však chycen a popraven


Reklama

Pozdější hrdina francouzského námořnictva Henri Honoré d'Estienne d'Orves (1901–1941)  se původně věnoval studiu na polytechnice, ale učarovalo mu moře a po vystudování námořní školy nastoupil službu jako důstojník na bitevní lodi Provence a na dalších lodích. Ačkoliv byl silně pravicově orientován, nepřivítal nástup Pétainova režimu po porážce Francie, dezertoval z armády a odešel do Velké Británie, kde vstoupil do řad Svobodných Francouzů.

Přesvědčil generála de Gaulla, že on je tan pravý muž pro organizování zpravodajské sítě v západní Francii. Dne 21. prosince 1940 vyplul na rybářské lodi z Anglie spolu se dvěma spolupracovníky, z nichž jeden byl německy hovořící Alsasan. Do Francie dorazili následujícího dne a usadili se v Nantes, kde získávali informace o německých jednotkách v oblasti, o ponorkách, letištích a podobně. V následujícím roce dostal rozkaz navázat v Paříži spojení s představiteli odboje.

Ovšem v té době Němci zatkli radistu jeho skupiny a o pár dní později chytilo gestapo i samotného d'Overse. Obvinili ho ze špionáže a v květnu 1941 odsoudili k smrti. Po vynesení rozsudku se prý obrátil k soudci a řekl: „Pane, vy jste německý důstojník. Já jsem francouzský důstojník. Oba jsme konali jen svou povinnost. Dovolte, abych vás obejmul.” Rozsudek smrti byl vykonán 29. srpna 1941. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907