Odbojář Henri Honoré d'Estienne d'Orves: Námořníkem i zpravodajcem

08.08.2016 - Jan Čurda

Coby příslušník Svobodných Francouzů se nechal přepravit do okupované Francie, kde vykonával zpravodajskou činnost. Byl však chycen a popraven


Reklama

Pozdější hrdina francouzského námořnictva Henri Honoré d'Estienne d'Orves (1901–1941)  se původně věnoval studiu na polytechnice, ale učarovalo mu moře a po vystudování námořní školy nastoupil službu jako důstojník na bitevní lodi Provence a na dalších lodích. Ačkoliv byl silně pravicově orientován, nepřivítal nástup Pétainova režimu po porážce Francie, dezertoval z armády a odešel do Velké Británie, kde vstoupil do řad Svobodných Francouzů.

Přesvědčil generála de Gaulla, že on je tan pravý muž pro organizování zpravodajské sítě v západní Francii. Dne 21. prosince 1940 vyplul na rybářské lodi z Anglie spolu se dvěma spolupracovníky, z nichž jeden byl německy hovořící Alsasan. Do Francie dorazili následujícího dne a usadili se v Nantes, kde získávali informace o německých jednotkách v oblasti, o ponorkách, letištích a podobně. V následujícím roce dostal rozkaz navázat v Paříži spojení s představiteli odboje.

Ovšem v té době Němci zatkli radistu jeho skupiny a o pár dní později chytilo gestapo i samotného d'Overse. Obvinili ho ze špionáže a v květnu 1941 odsoudili k smrti. Po vynesení rozsudku se prý obrátil k soudci a řekl: „Pane, vy jste německý důstojník. Já jsem francouzský důstojník. Oba jsme konali jen svou povinnost. Dovolte, abych vás obejmul.” Rozsudek smrti byl vykonán 29. srpna 1941. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907