Odhalte největší žrouty elektřiny v domácnosti

07.06.2017 - Komerční prezentace

Rostou vám podezřele účty za elektrickou energii a vy doma vedete spory, jestli za to může stará dosluhující lednice, děti, které zapomínají zhasínat světla anebo neustále puštěná plazmová televize? Chytrá internetová kalkulačka dokáže spočítat, kolik peněz za rok z vaší peněženky vysaje konkrétní spotřebič. Vypátrejte největší „zloděje“ při odběru proudu.


Reklama

Kde se skrývají největší žrouti energie v běžné české domácnosti? Nebudeme se věnovat různým způsobům vytápění a vaření, protože ty bývají v rodinách velmi odlišné a často úspora energie závisí na technických možnostech a počtu lidí v domě či bytě.

Hlavní podezření na pachatele vysokých účtů za elektřinu tradičně padá na bílou techniku, především lednici, sušičku, pračku a myčku. Kvůli chlazení se lednička „láduje“ proudem prakticky bez přestání, proto je důležité aspoň tušit, kolik vás odběr elektřiny tohoto kuchyňského spotřebiče stojí.

Energetické štítky napoví, kudy utíkají kilowatthodiny

Starší lednice v energetických třídách B či C dokázaly spotřebovat proud klidně za 5 až 6 tisíc ročně. Naštěstí se už neprodávají, ale v některých českých domácnostech stále narazíme na chladničky třídy A. Účet za roční spotřebu takové kombinované lednice s mrazničkou se pohybuje kolem 1550 korun, zatímco napájení stejné lednice třídy A+++ vyjde zhruba na polovinu, asi 800 Kč.

Situace vypadá velmi podobně i v koupelně. Klasická pračka s předním plněním třídy A vysaje při svém ročním provozu něco kolem 730 Kč. Úspornější verzi třídy A+++ postačí na vypraní stejné haldy špinavého prádla jen zhruba 400 Kč. (Uvedená čísla v obou příkladech platí pro nejrozšířenější distribuční sazbu elektřiny D02d.)

Vypadá to u vás doma jinak? Vlastníte třeba dvoudveřovou americkou lednici či samostatnou pračku nebo odebíráte proud v jiné sazbě než D02d a taky byste chtěli vědět, jestli si nechováte v kuchyni či koupelně hladového žrouta drahocenné energie? Výpočet spotřeby elektřiny lze zjistit snadno díky internetové kalkulačce. Stačí zadat, které elektrospotřebiče máte doma a kalkulačka spočítá, kolik vás ročně stojí jejich provoz.

7 tipů, jak ušetřit elektřinu v domácnosti

  • Vařte v hrncích zakrytých pokličkami
  • Pračku zapínejte jen když je z větší části plná
  • Kontrolujte námrazu v lednici. Neměla by být tlustší než 3 milimetry
  • Perte při nízkých teplotách. Klasické prací prášky dobře vyperou i při 30 či 40 stupních
  • Počítač, tiskárnu a další příslušenství zapojte do společné zásuvky na prodlužovacím kabelu s vypínačem, abyste je mohli lehce naráz vypnout, když na nich nepracujete.
  • Lednici nechte stát v chladném koutě, ideálně aby na ni nesvítilo slunce a nestála poblíž topení, trouby atd.

Nic nepomáhá? Tisíce může ušetřit i levnější dodavatel

Zmíněné rady už znáte, řídíte se jimi a měsíční platby za elektřinu pořád neklesají na únosnou mez?    Zachovejte klidnou hlavu. Před únikem do lesa, kde výdaje za energie opravdu srazíte na nulu, vás může zachránit ještě změna dodavatele elektřiny. Výběr levného produktu nemusí totiž ušetřit jen pár drobných. Například domácnost, která elektřinou netopí, za rok odebere průměrně 2500 kWh. Za tuto roční dávku proudu zaplatí u jednoho dodavatele něco přes 11 tisíc korun, jinde 12 tisíc a nejdražší nabídky se klidně vyšplhají až na 16 500 Kč. Cenové nůžky mezi nejlevnějším a nejdražším produktem se rozevírají mnohem víc, pokud v domácnosti využíváte bojler, přímotop aj.

Než tedy propadnete panice a místo žárovek nakoupíte svíčky, místo pračky vyhrabete valchu a úplně zavrhnete televizi či počítač, zkuste si nejdřív srovnat ceny elektřiny a zjistit, jestli vám jiný dodavatel nenabídne stejnou porci energie za mnohem tenčí balík peněz.

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace PR

  • Zdroj fotografií: Komerční prezentace

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907