Odkud pocházíme? Vědci objevili místo, kde zřejmě vznikli moderní lidé

30.10.2019 - Stanislav Mihulka

Analýzy DNA, jazyků, kultury, geografie a archeologie lidských populací určily umístění „původního ráje“ druhu Homo sapiens

<p>Ostrov Kubu na solných pláních Makgadikgadi. Podle vědců místo, kde se zrodil moderní člověk.</p>

Ostrov Kubu na solných pláních Makgadikgadi. Podle vědců místo, kde se zrodil moderní člověk.


Reklama

O původu našeho druhu toho víme překvapivě mnoho, alespoň v porovnání s jinými druhy. To ale neznamená, že by v naší historii nebyla už žádná bílá místa. Například, jsme si obstojně jistí, že moderní lidé Homo sapiens vznikli zhruba před 200 tisíci let v Africe. Zatím ale nebylo jasné, kde na černém kontinentu k tomu vlastně došlo.

Tým australských vědců tvrdí, že nedávno vystopoval původ moderních lidí. Podle nich je kolébkou dnešního lidstva území jižně od řeky Zambezi, které dnes leží v Botswaně na jihu Afriky. Tehdy se tam rozkládalo jezero Makgadikgadi, které asi před 10 tisíci let vyschlo. Dnes je v těchto místech solná pánev Makgadikgadi, jedna z největších na světě, která je součástí pouště Kalahari.

TIP: Lebky z Řecka zdvojnásobují stáří prvního příchodu moderních lidí do Evropy

Odborníci si dlouho mysleli, že lidé pocházejí z Afrického rohu ve východní Africe. Ukazovaly na to nejstarší fosilní nálezy lidí Homo sapiens. Zároveň ale existovala alternativní teorie, podle které náš druh přišel z jižní Afriky. Australští vědci to nyní potvrdili, když sledovali historii našeho druhu pomocí analýz mitochondriální DNA dnešních lidských populací, společně s údaji o jazycích, kultuře, geografii a archeologii. Jejich výsledky následně ukázaly právě na Makgadikgadi.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Stefan Huchler / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907