Oficiální městský čaroděj dostal padáka: Vaz mu zlomily misogynní poznámky

04.11.2021 - Martin Reichman

Novozélandské město Christchurch se po více než dvou desetiletích loučí se svým oficiálním městským čarodějem. Vaz mu zřejmě zlomily urážlivé poznámky o ženách


Reklama

„Miluji ženy a vždy jsem jim odpouštěl. Ještě nikdy jsem žádnou neuhodil, příliš snadno se jim totiž dělají modřiny, což je pak velký problém…“ Urážlivé poznámky na adresu žen, které měl v televizním pořadu New Zealand Today pronést Ian Brackenbury Channell, známý spíše jako Čaroděj z Nového Zélandu, pohoršily radní novozélandského města Christchurch. V reakci na jeho vystoupení s ním město po 23 letech ukončilo spolupráci. Poslední výplatu tak jediný oficiální městský čaroděj na světě dostane letos v prosinci.

Podle Lynn McClellandové, asistentky generálního ředitele městské rady, šlo o složité rozhodnutí. Christchurch se podle ní mění a rada očekává, že se bude prezentovat jako moderní město plné života a rozmanitosti. Čaroděj Channell byl na městské výplatnici od roku 1998 a jeho náplní práce byla právě popularizace a prezentace města. Měl status živého uměleckého díla a ročně si přišel na 16 tisíc novozélandských dolarů (v přepočtu zhruba 250 tisíc korun).

Čaroděj doby minulé

Podle čaroděje Channella je pravým důvodem rozchodu skutečnost, že se radním nehodí do obrazu moderního města. Radní přitom označil za „byrokraty bez špetky fantazie“ a oznámil, že umělecké centrum v Christchurch hodlá navštěvovat i nadále. „Pořád budu pokračovat. Budou mě muset zabít, aby mě zastavili,“ prohlásil v reakci na ukončení spolupráce dosluhující čaroděj.

Hvězda Čaroděje z Nového Zélandu poprvé naplno zazářila v roce 1974, kdy se přistěhoval do Christchurch. V dlouhém plášti a špičatém klobouku tehdy vystupoval a řečnil na náměstí Cathedral Square, jakési obdobě londýnského Hyde Parku. Brzy se stal místní celebritou a uznávanou turistickou atrakcí. V roce 1980 získal titul Arci-čaroděje z Canterbury a o dva roky později byl Asociací uměleckých galerií vyhlášen živoucím uměleckým dílem. V roce 1990 jej tehdejší premiér Mike Moore jmenoval Čarodějem Nového Zélandu.

TIP: V zemi rudého krále: Bydlí v chýši, nesmí vlastnit televizi, telefon ani boty

Vedle řady titulů se čaroděj Channell může pochlubit i unikátní sbírkou „kouzelnických počinů“ – účastnil se například protestů proti demolicím památkově chráněných budov po zemětřesení v Christchurchu v roce 2011 a svedl (neúspěšnou) „dvanáctidenní bitvu“ s telefonním operátorem, který se rozhodl změnit tradiční červenou barvu telefonních budek na modrou. Nyní se zdá, že se kariéra městského čaroděje chýlí k definitivnímu konci a přesune se tam, kam čarodějové obvykle patří – do světa legend.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907