Oficiální městský čaroděj dostal padáka: Vaz mu zlomily misogynní poznámky

04.11.2021 - Martin Reichman

Novozélandské město Christchurch se po více než dvou desetiletích loučí se svým oficiálním městským čarodějem. Vaz mu zřejmě zlomily urážlivé poznámky o ženách


Reklama

„Miluji ženy a vždy jsem jim odpouštěl. Ještě nikdy jsem žádnou neuhodil, příliš snadno se jim totiž dělají modřiny, což je pak velký problém…“ Urážlivé poznámky na adresu žen, které měl v televizním pořadu New Zealand Today pronést Ian Brackenbury Channell, známý spíše jako Čaroděj z Nového Zélandu, pohoršily radní novozélandského města Christchurch. V reakci na jeho vystoupení s ním město po 23 letech ukončilo spolupráci. Poslední výplatu tak jediný oficiální městský čaroděj na světě dostane letos v prosinci.

Podle Lynn McClellandové, asistentky generálního ředitele městské rady, šlo o složité rozhodnutí. Christchurch se podle ní mění a rada očekává, že se bude prezentovat jako moderní město plné života a rozmanitosti. Čaroděj Channell byl na městské výplatnici od roku 1998 a jeho náplní práce byla právě popularizace a prezentace města. Měl status živého uměleckého díla a ročně si přišel na 16 tisíc novozélandských dolarů (v přepočtu zhruba 250 tisíc korun).

Čaroděj doby minulé

Podle čaroděje Channella je pravým důvodem rozchodu skutečnost, že se radním nehodí do obrazu moderního města. Radní přitom označil za „byrokraty bez špetky fantazie“ a oznámil, že umělecké centrum v Christchurch hodlá navštěvovat i nadále. „Pořád budu pokračovat. Budou mě muset zabít, aby mě zastavili,“ prohlásil v reakci na ukončení spolupráce dosluhující čaroděj.

Hvězda Čaroděje z Nového Zélandu poprvé naplno zazářila v roce 1974, kdy se přistěhoval do Christchurch. V dlouhém plášti a špičatém klobouku tehdy vystupoval a řečnil na náměstí Cathedral Square, jakési obdobě londýnského Hyde Parku. Brzy se stal místní celebritou a uznávanou turistickou atrakcí. V roce 1980 získal titul Arci-čaroděje z Canterbury a o dva roky později byl Asociací uměleckých galerií vyhlášen živoucím uměleckým dílem. V roce 1990 jej tehdejší premiér Mike Moore jmenoval Čarodějem Nového Zélandu.

TIP: V zemi rudého krále: Bydlí v chýši, nesmí vlastnit televizi, telefon ani boty

Vedle řady titulů se čaroděj Channell může pochlubit i unikátní sbírkou „kouzelnických počinů“ – účastnil se například protestů proti demolicím památkově chráněných budov po zemětřesení v Christchurchu v roce 2011 a svedl (neúspěšnou) „dvanáctidenní bitvu“ s telefonním operátorem, který se rozhodl změnit tradiční červenou barvu telefonních budek na modrou. Nyní se zdá, že se kariéra městského čaroděje chýlí k definitivnímu konci a přesune se tam, kam čarodějové obvykle patří – do světa legend.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907