Oko jako okno do duše: Lze z něj vyčíst i sexuální orientaci

18.07.2016 - Martin Reichman

Říká se, že oči jsou oknem do duše. Patrně na tom něco pravdy bude, podle vědců z nich lze vyčíst i sexuální orientaci jejich majitele


Reklama

Profesor Ritch Savin-Williams z Cornellovy University provedl zajímavý experiment. Na vzorku více než 300 homosexuálních, heterosexuálních a bisexuálních mužů a žen zkoumal reakci jejich zornic během sexuálního vzrušení. Testovaným subjektům profesor pouštěl videa se sexuální tématikou a kontroloval, jak na obrazy reagují jejich zorničky.

Co o nás prozradí oči?

Zatímco heterosexuálním mužům se vzrušením rozšiřovaly zornice u videí se ženami, homosexuálové reagovali takto na muže. Podle profesora Williamse jde o zcela nepodmíněnou a nekontrolovatelnou reakci s vyšší mírou přesnosti než u běžných vyšetření.

TIP: Homosexualita u zvířat: Je opravdu proti přírodě?

U skupiny žen byly výsledky testů méně jednoznačné – zatímco u homosexuálních žen byly výsledky obdobné jako u heterosexuálních mužů (jejich zornice reagovaly na erotické obrazy žen), heterosexuální ženy reagovaly obdobně na ženské i mužské podměty. Podle profesora Williamse ale nelze výsledky interpretovat tak, že by ženy byly přirozeně bisexuální. Ženské subjektivní vzrušení se jen nemusí shodovat se vzrušením těla. Proč tomu tak je sexuologové netuší. Jedna z teorií hovoří o tom, že jde o ženský automatický obranný mechanismus v obavě před znásilněním.

  • Zdroj textu:

    news.cornell.edu, livescience.com

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907