Operace Algeciras: Argentinský plán útoku na Gibraltar (1)

03.12.2019 - Lukáš Visingr

Přestože válka o Falklandy představuje vcelku dobře probádaný konflikt, pořád existuje i několik méně známých kapitol. Řadí se mezi ně také odvážný plán argentinského námořnictva zaútočit prostřednictvím skupiny potápěčů na lodě Royal Navy v Gibraltaru, což mělo značně oslabit kapacity britské flotily v začínajícím konfliktu

<p>Britský pozorovatel na Gibraltaru</p>

Britský pozorovatel na Gibraltaru


Reklama

Strategicky ohromně významný Gibraltar, jenž de facto uzavírá vstup do Středozemního moře ze západu, byl už nejednou v dějinách předmětem ozbrojených konfliktů. Už v roce 1713 ho získali Angličané, jenže o jeho získání dlouhodobě usiluje Španělsko, což dosud poněkud kazí vztahy obou zemí.

Ve druhé světové válce připravovali Italové útok proti lodím, které tam pod britskou vlajkou kotvily. Neuskutečněná operace dostala krycí jméno Algeciras, což je název španělského města ležícího na opačné straně Gibraltarské zátoky. Stejné jméno si pro svůj plán v dubnu 1982 zvolili i Argentinci, kteří hodlali uskutečnit podobnou operaci, jež by v podstatě přenesla falklandskou válku k evropským břehům. 

Zrod plánu 

Argentinské ozbrojené síly provedly 2. dubna 1982 invazi na Falklandy. Vojenská junta tehdy do určité míry doufala, že postaví Londýn před hotovou věc a přinutí jej uznat svrchovanost Argentiny nad ostrovy. Jenže Britové odmítli vyjednávat a zahájili přípravy k vojenské operaci. 

Již 5. dubna začalo formování britské námořní skupiny, která měla zamířit do jižního Atlantiku. Nedlouho poté se odehrála přísně utajená schůzka, na které jednal velitel argentinského loďstva admirál Jorge Isaac Anaya a šéf námořní rozvědky, jímž byl admirál Eduardo Morris Girling. Druhý z nich obdržel povel zorganizovat tým mužů, kteří se přesunou do Velké Británie a uskuteční sabotážní útok na britské lodě, jež se chystaly v přístavech Portsmouth a Plymouth k vyplutí. Akci provázelo utajení, a to tak přísné, že o ní nevěděl dokonce ani argentinský prezident Leopoldo Galtieri.

Sestavení týmu 

Oba admirálové si však brzy uvědomili, že útok přímo na britské půdě by byl kvůli přijatým bezpečnostním opatřením nesmírně složitý, a proto obrátili pozornost k Gibraltaru. Pochopili, že úspěšný útok na tamní doky by Britům hodně zkomplikoval přesuny lodí k Falklandským ostrovům a také by donutil Royal Navy přemístit část plavidel k obraně zámořských základen, což by logicky znamenalo redukci sil schopných bojovat proti Argentině. Primárním úkolem bylo napadnout přímo lodě, které kotvily v Gibraltaru, ovšem kromě toho mezi cíle patřily nádrže paliva, podzemní sklady munice a dráha gibraltarského letiště.

Admirál Girling poté sestavil čtyřčlenný tým, který vedl důstojník rozvědky Hector Rosales. Ostatní tři členové skupiny v minulosti působili v organizaci Montoneros, která vedla boj proti argentinské vládě. Máximo Nicoletti, Antonio Latorre a třetí muž, dodnes známý jen pod přezdívkou „Los Marciano“ (Marťan), byli za svoji činnost zatčeni, avšak výměnou za slib propuštění souhlasili s prací pro režim. Nicoletti měl námořní sabotáže takříkajíc v rodině, neboť jeho otec působil jako bojový potápěč v italském námořnictvu. Sám Nicoletti v dobách protivládní činnosti provedl mimo jiné úspěšný útok na jachtu šéfa argentinské policie či na rozestavěný torpédoborec Santísima Trinidad.

Britové získávají podezření

Přesné znalosti o operaci pak měli jenom další dva muži, a sice výrobce padělaných dokladů a námořní atašé na argentinské ambasádě ve Španělsku, který fungoval jako spojka sabotážního týmu s admirály. Postaral se i o přesun výbušnin v diplomatické poště, zatímco čtveřice mužů s potápěčským vybavením odcestovala civilními linkami do Francie. Jejich doklady a výbava sice vzbudily u francouzských celníků určité podezření, ale nakonec mohli všichni odcestovat z Paříže do Španělska.

Dokončení: Operace Algeciras: Argentinský plán útoku na Gibraltar (2)

Rosales a „Marťan“ se vydali do Madridu převzít čtyři italské přísavné miny (z nichž každá obsahovala kolem 25 kg trhaviny) a zásoby plastických výbušnin, kdežto Nicoletti a Latorre zamířili na jih, aby provedli počáteční průzkum místa operace. Kromě min a potápěčské výbavy disponoval tým také množstvím amerických dolarů v hotovosti, aby nezanechával tolik stop. Následně se všichni čtyři muži znovu setkali v Madridu, kde si pronajali tři auta, do nichž naložili všechny zásoby, a vyrazili do španělského města Algeciras, které leží přes zátoku naproti Gibraltaru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Pinterest

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907