Orbiter čínské mise Tchien-wen-1 poslal úchvatné snímky Marsu

07.01.2022 - Stanislav Mihulka

Od loňského února krouží kolem Marsu orbiter čínské mise Tchien-wen-1. Pro Čínu je dosažení rudé planety nepochybně velkým úspěchem. V těchto dnech o sobě dal orbiter Tchien-wen-1 vědět sérií úchvatných snímků Marsu i sebe sama.

<p>Zveřejněné snímky pořídila z odstupu malá kamera, kterou orbiter Tchien-wen-1 vypustil v podobě subsatelitu. Na snímcích je patrná uhrančivá severní polární čepička Marsu, a také samotný orbiter, který na panoramatu rudé planety vypadá poněkud opuštěně.</p>

Zveřejněné snímky pořídila z odstupu malá kamera, kterou orbiter Tchien-wen-1 vypustil v podobě subsatelitu. Na snímcích je patrná uhrančivá severní polární čepička Marsu, a také samotný orbiter, který na panoramatu rudé planety vypadá poněkud opuštěně.

<p>Zveřejněné snímky rovněž ukazují pozoruhodné detaily zlatého povrchu orbiteru Tchien-wen-1, jeho přístrojů a solárních panelů. Záběry vyvolaly překvapení a velkou pozornost v odborných kruzích i mezi širokou veřejností. Od orbiteru, který je teď vzdálený od Země zhruba 350 milionů kilometrů je čekal málokdo.</p>

Zveřejněné snímky rovněž ukazují pozoruhodné detaily zlatého povrchu orbiteru Tchien-wen-1, jeho přístrojů a solárních panelů. Záběry vyvolaly překvapení a velkou pozornost v odborných kruzích i mezi širokou veřejností. Od orbiteru, který je teď vzdálený od Země zhruba 350 milionů kilometrů je čekal málokdo.

<p>Orbiter Tchien-wen-1 se teď pohybuje po oběžné dráze, na níž se jeho vzdálenost od rudé planety mění mezi 275 kilometry a cca 11 tisíci kilometry. Planetu oběhne jednou za 7,8 hodiny. Na palubě má celkem 7 vědeckých přístrojů, včetně kamer, magnetometru, spektrometru, radaru a analyzátorů částic.</p>

Orbiter Tchien-wen-1 se teď pohybuje po oběžné dráze, na níž se jeho vzdálenost od rudé planety mění mezi 275 kilometry a cca 11 tisíci kilometry. Planetu oběhne jednou za 7,8 hodiny. Na palubě má celkem 7 vědeckých přístrojů, včetně kamer, magnetometru, spektrometru, radaru a analyzátorů částic.

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907