Ostře sledovaná mise Mars Sample Mission se topí v problémech

Vědci mají ohromný zájem o vzorky z Marsu. Mise, která by měla zajistit jejich přepravu na Zemi, ale čelí stále větším obtížím. Už je v podstatě jasné, že plánované přistání na Marsu v roce 2028 nelze stihnout

15.01.2024 - Stanislav MihulkaAmerická NASA původně plánovala misi, která má přivést vytoužené vzorky z povrchu Marsu na Zemi, už počátkem tohoto století. V roce 2005 se uvažovalo o tom, že by mise měla proběhnout kolem let 2022 až 24, k čemuž očividně nedošlo. Později byla mise se vzorky Marsu úplně zrušena, poté zase obnovena a přistání na Marsu naplánováno na rok 2028. To se teď ale jeví jako prakticky nemožné.

Vědci jsou zoufalí, protože misi vnímají jako „životně důležitou“ pro výzkum Marsu. Již celé měsíce se mluvilo o tom, že příprava mise trpí problémy. Potíže naplno vyhřezly v září 2023, kdy nezávislý panel odborníků IRB pro NASA zhodnotil reálnost provedení mise v její současné podobě.

Potíže se vzorky z Marsu

Výsledky kontroly byly velice zneklidňující. Panel IRB dospěl k závěru, že reálné náklady nezbytné pro uskutečnění Mars Sample Mission pravděpodobně dosáhnou 8 až 11 miliard dolarů (asi 180 až 250 miliard Kč). To je o několik miliard dolarů více, než kolik činí doporučený limit pro rozpočet tohoto projektu.

Zástupci IRB jsou rovněž přesvědčení, že je prakticky nulová šance stihnout přistání na rudé planetě v roce 2028, což opět posouvá celou misi dál do budoucnosti. Podle odborníků je klíčovou komplikací mise její složitá struktura, kde každá součást mise musí přesně navazovat na předchozí. Komplikovaná struktura mise je v důsledku zodpovědná jak za astronomické náklady, tak i za nepříjemná zdržení.

TIP: Rover Perseverance již chystá vzorky z Marsu pro návrat domů

Na misi Mars Sample Mission pracuje v USA asi 1 300 odborníků. Jejich počet teď ale klesá. Po zdrcujícím hodnocení panelu IRB šlápla NASA na brzdu a příprava mise se zpomalila. Samotná NASA čelí takovým problémům s rozpočtem a jeho schvalováním v Kongresu, že může dojít až ke zrušení mise, tentokrát zřejmě již definitivnímu. Rover Perseverance sice sbírá vzorky pro tuto misi, zda se ale někdy vypraví na cestu na Zemi, zůstává v tuto chvíli ve hvězdách.


Další články v sekci