Ostře sledovaná nevěsta: Šťastná nešťastná Marie Burgundská

01.09.2016 - Katarína Kašpárková Koišová

Marie Burgundská byla chytrá, hezká i bohatá. O svou lásku však musela tvrdě bojovat

<p>Maxmilián I. Habsburský a Marie Burgundská.</p>

Maxmilián I. Habsburský a Marie Burgundská.


Reklama

Burgundskému vévodovi Karlovi Smělému a Isabele z rodu Bourbonů se 13. února 1457 narodila dcera. Z čisté oblohy zahřmělo! Narodil se někdo vskutku výjimečný! Bohužel však ne následovník, po kterém novopečený otec tajně touží. 

Zlatá nevěsta

Když Marie dospěje, začne Karel Smělý spřádat plány, jak svou jedinou dceru výhodně provdat. A má z čeho vybírat! Anglický král by ji bral pro svého bratra. Staří rivalové: francouzský král a římský císař ji chtějí pro své syny. Ve hře je celé Burgundsko a nizozemské provincie!

Mariin otec se bez váhání rozhodne pro Maxmiliána, syna římského císaře. Mohl by totiž s jeho podporou prohlásit Burgundsko za království! A sebe za krále! Jeho sen se nakonec nenaplní. Karel roku 1477 umírá na bitevním poli. Z Marie je přes noc burgundská, lucemburská a brabantská vévodkyně! 

Kmotříček Ludvík

Mariin strýc a kmotr, francouzský král Ludvík XI. se nehodlá s výběrem ženicha smířit. Nejdřív se snaží Marii habsburského ženicha vymluvit. Neúspěšně! Vévodkyně prohlásí, že je připravena splnit otcovo přání! Ludvíkovi nezbývá nic jiného než intriky. Obsadí Burgundsko a snaží se ovlivnit místní obyvatele. Francouzi se však nechovají moc přátelsky. Burgunďané velmi brzo prokouknou Ludvíkovy lsti a přikloní se na stranu Maxmiliána.

Ženich si s příjezdem k nevěstě dává na čas. Chybí mu peníze a tak si na cestu musí půjčovat. Vypomůže i Mariina nevlastní matka Markéta z Yorku. Do Bruselu konečně dorazí 11. srpna 1477. Pro svou vyvolenou má vskutku originální dárek. K zásnubám jí daruje diamantový prsten! Tajemné diamanty prý mohou posílit i lásku mezi manžely. Avšak Maxmilián je prvním mužem, který tímto šperkem obdaruje svou nastávající. A zavede tak tradici. Svatební zvony páru zazvoní o týden později.

Je to kluk!

Marie je s Maxmiliánem šťastná. Necelý rok po svatbě mu porodí syna Filipa, následníka trůnu. Ludvík mezitím vytáhl do války. Maxmilián však svou novou zemi ubrání. Zhrzený Francouz proto škodí ze zálohy a zákeřně. Bezostyšně rozhlašuje, že se novomanželům narodila dcera. Rozzuřená macecha Markéta z Yorku proto stáhne nemluvněti plenu. Na křtinách! Přede všemi! Jednou pro vždy tak ukončí dohady.

TIP: Šílená-Sličný: Dramatická láska až za hrob

Marie pak svému choti porodí ještě dvě děti, dceru Markétu a syna Františka. Osud udeří při čtvrtém těhotenství. Když si 6. března 1482 vyjede s manželem na oblíbený lov na sokoly, její kůň zakopne a shodí těhotnou vévodkyni na zem. A pak ji ještě celou svou vahou zalehne. Způsobí jí tak vážná vnitřní zranění. Prý jí i polámal páteř. Marie však lékaře odmítá a 27. března v krutých bolestech umírá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 2/12

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907