Ostře sledovaná nevěsta: Šťastná nešťastná Marie Burgundská

Marie Burgundská byla chytrá, hezká i bohatá. O svou lásku však musela tvrdě bojovat
Burgundskému vévodovi Karlovi Smělému a Isabele z rodu Bourbonů se 13. února 1457 narodila dcera. Z čisté oblohy zahřmělo! Narodil se někdo vskutku výjimečný! Bohužel však ne následovník, po kterém novopečený otec tajně touží. 

Zlatá nevěsta

Když Marie dospěje, začne Karel Smělý spřádat plány, jak svou jedinou dceru výhodně provdat. A má z čeho vybírat! Anglický král by ji bral pro svého bratra. Staří rivalové: francouzský král a římský císař ji chtějí pro své syny. Ve hře je celé Burgundsko a nizozemské provincie!

Mariin otec se bez váhání rozhodne pro Maxmiliána, syna římského císaře. Mohl by totiž s jeho podporou prohlásit Burgundsko za království! A sebe za krále! Jeho sen se nakonec nenaplní. Karel roku 1477 umírá na bitevním poli. Z Marie je přes noc burgundská, lucemburská a brabantská vévodkyně! 

Kmotříček Ludvík

Mariin strýc a kmotr, francouzský král Ludvík XI. se nehodlá s výběrem ženicha smířit. Nejdřív se snaží Marii habsburského ženicha vymluvit. Neúspěšně! Vévodkyně prohlásí, že je připravena splnit otcovo přání! Ludvíkovi nezbývá nic jiného než intriky. Obsadí Burgundsko a snaží se ovlivnit místní obyvatele. Francouzi se však nechovají moc přátelsky. Burgunďané velmi brzo prokouknou Ludvíkovy lsti a přikloní se na stranu Maxmiliána.

Ženich si s příjezdem k nevěstě dává na čas. Chybí mu peníze a tak si na cestu musí půjčovat. Vypomůže i Mariina nevlastní matka Markéta z Yorku. Do Bruselu konečně dorazí 11. srpna 1477. Pro svou vyvolenou má vskutku originální dárek. K zásnubám jí daruje diamantový prsten! Tajemné diamanty prý mohou posílit i lásku mezi manžely. Avšak Maxmilián je prvním mužem, který tímto šperkem obdaruje svou nastávající. A zavede tak tradici. Svatební zvony páru zazvoní o týden později.

Je to kluk!

Marie je s Maxmiliánem šťastná. Necelý rok po svatbě mu porodí syna Filipa, následníka trůnu. Ludvík mezitím vytáhl do války. Maxmilián však svou novou zemi ubrání. Zhrzený Francouz proto škodí ze zálohy a zákeřně. Bezostyšně rozhlašuje, že se novomanželům narodila dcera. Rozzuřená macecha Markéta z Yorku proto stáhne nemluvněti plenu. Na křtinách! Přede všemi! Jednou pro vždy tak ukončí dohady.

TIP: Šílená-Sličný: Dramatická láska až za hrob

Marie pak svému choti porodí ještě dvě děti, dceru Markétu a syna Františka. Osud udeří při čtvrtém těhotenství. Když si 6. března 1482 vyjede s manželem na oblíbený lov na sokoly, její kůň zakopne a shodí těhotnou vévodkyni na zem. A pak ji ještě celou svou vahou zalehne. Způsobí jí tak vážná vnitřní zranění. Prý jí i polámal páteř. Marie však lékaře odmítá a 27. března v krutých bolestech umírá.

  • Zdroj textu

    Otazníky historie 2/12

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci