Ostrov Macquarie: Unikát na půli cesty mezi Austrálií a Antarktidou

Ostrov Macquarie je unikátní hned ze dvou důvodů: Můžete tam spatřit jedinečné horniny, jež zůstávají jinde na světě dobře ukryté hluboko pod povrchem. Vzdálená pevnina v jihozápadním Pacifiku však představuje také jediné známé hnízdiště obrovských kolonií tučňáků královských




Přibližně na půli cesty mezi Austrálií a Antarktidou – v místě, kde se setkává Tichomořská deska s Australskou – se rozkládá opravdový unikát. Horniny zemského pláště, jež běžně leží 6 km pod mořem, tam vystupují nad hladinu a vytvářejí přírodní scenérie, nad nimiž jásají nejen geologové. 

Záplava černé a bílé

Pevninu bičovanou větry obývá až 80 tisíc ploutvonožců, především lachtanů antarktických nebo rypoušů sloních, kteří k tamním břehům pravidelně připlouvají v srpnu. Skutečným rájem se však 34 km dlouhý a 5,5 km široký ostrov stal hned pro čtyři druhy tučňáků: Mimo patagonského, skalního a oslího se jedná i o tučňáka královského, pro nějž Macquarie představuje jediné známé hnízdiště. A daří se mu tam skutečně dobře – jeho místní populace se odhaduje na 850 tisíc párů! 

Ušatá hrozba 

V bažinatých trávách se donedávna proháněly také desítky tisíc králíků, které na ostrov v 19. století zavlekli lovci tuleňů. Drobní býložravci neměli v místě přirozené nepřátele, takže se rychle přemnožili. Ještě v roce 2009 jich tam žilo na 100 tisíc, přičemž likvidovali flóru a v důsledku i původní živočichy. Ekologická katastrofa byla na spadnutí, proto vědci museli přikročit k razantnímu opatření: Do roku 2012 se jim podařilo téměř beze zbytku vyhubit nejen králíky, ale i krysy a myši, jež lidé na Macquarie rovněž zavlekli. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci