Ozve se někdo? Vědci a filosofové pošlou další vzkazy do vesmíru

28.12.2016 - Stanislav Mihulka

Skupina METI plánuje systematicky vysílat rádiové vzkazy k nadějným objeveným planetám

Laser ke hvězdám -<p>Přečte si někdo vzkazy, které posíláme do vesmíru?</p>
Laser ke hvězdám -

Přečte si někdo vzkazy, které posíláme do vesmíru?


Reklama

Skupina vědců a filosofů METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence) plánuje poslat další vzkazy do vesmíru. Spoléhají na to, že je zachytí někdo, kdo si je dovede přečíst a pochopit.

Členové METI zahájili diskuzi o tom, co by vlastně měly takové vzkazy obsahovat. Do vesmíru by je chtěli posílat už v roce 2018. Zdaleka ne každý s nimi ale souhlasí. Odpůrci jejich snah se ptají, kdo by měl vlastně za Zemi mluvit, a jestli je rozumné se vůbec snažit o komunikaci s okolním vesmírem.

Nebude to poprvé. Plakety se vzkazem cizím civilizacím mají na svým přístrojích sondy Pioneer 10 a 11 z let 1972 a 1973. V roce 1974 vyslal radioteleskop Arecibo vzkaz do kulové hvězdokupy M13: V roce 1977 vyrazily do vesmíru sondy Voyager 1 a 2, které nesou na palubě pozlacenou gramofonovou desku zachycující zvuky a obrazy z planety Země.

Posílat vzkazy do vesmíru anebo ne?

V METI chtějí postupovat mnohem více systematicky. Shánějí peníze na zakoupení času pro vysílání na výkonném radioteleskopu anebo na postavení svého vlastního vysílače. Vzkazy hodlají vysílat na již objevené planety, kde je alespoň malá teoretická šance na výskyt života, jako je například nedávno objevená Proxima b.

TIP: Měli bychom aktivně hledat mimozemské civilizace, nebo se jich bát?

Stephen Hawking a mnozí další ale před takovým jednáním varují. Podle nich je nebezpečné na sebe upozorňovat jiné civilizace, u nichž není vyloučeno, že budou mnohem technicky vyspělejší. Pak bychom se velmi snadno mohli octnout v nezáviděníhodné pozici divochů objevených evropskými cestovateli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: G.Hüdepohl (atacamaphoto.com) / ESODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907