Reklama


Pachuť vybarvených vosíků: Jasná výstraha predátorům

22.09.2018 - Zuzana Teličková

Vosík skvrnitý upozorňuje na velikost své jedové žlázy barvou těla – čím jasnější je jeho žlutočerné zbarvení, tím větší je také jedová žláza

<p>Čím jasněji je vosík skvrnitý <em>(Polistes dominula)</em> vybarvený, tím větší má jedovou žlázu.</p>

Čím jasněji je vosík skvrnitý (Polistes dominula) vybarvený, tím větší má jedovou žlázu.


Reklama

„Dalo by se předpokládat, že čím větší je vosík, tím větší je jeho jedová žláza, a tak tomu skutečně je. Ale i když byla při analýze dat zohledněna velikost těla jednotlivých vosíků, přímá spojitost mezi velikostí žlázy a zbarvením přetrvávala,“ říká Dr. Gregorio Moreno-Rueda. Vytvoření velkých zásob jedu a výrazného zbarvení stojí vosíky energii. Na první pohled je pak ale znát, že daný jedinec je natolik silný a zdravý, že si může dovolit plýtvat energií na výrazné barvy.

TIP: Lvi říše hmyzu: Zabijácká duše kudlanek

„Druhá možnost je, že pigment je současně antoxidantem, který pomáhá chránit hmyz před jeho vlastním jedem či před následky spojenými s produkcí jedu. Tím pádem by jedinec s velkým množstvím jedu měl také výraznou barvu.“ Ať už je tomu jak chce, predátoři si musí dávat pozor – pěkně vybarvený vosík zanechá na jazyku nepříjemnou pachuť.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrtvola na břehu

kosticovec

kde: Indonésie | kdy: 2017

Když se na pláži indonéského ostrova Seram objevila obrovská hromada měkké bílé masy, považovali ji domorodci za nový druh gigantické olihně. Fotografie děsivého zvířete obletěla zpravodajské weby celého světa a přitáhla spoustu pozornosti: Zaujala však i biology, kteří poukázali na zbytky lebky zachycené na některých snímcích. Nakonec se zjistilo, že tajemné stvoření je mršinou kytovce kosticovce v posmrtném rozkladu. Mrtvá velryba obvykle klesne na dno, tohoto jedince však nejspíš nadnesly hnilobné plyny, a nakonec tak skončil vyplavený v písku.

Revue

Loni se na lodích převáželo celých 90 % veškerého obchodního zboží světa.

Zajímavosti

Operačních porodů je stále víc, ač odborníci varují před riziky pro matku i dítě.

Věda

Boček měl ve zvyku krást listiny a odnášet je v tajných kapsách svého pláště

Historie

Populární rentgenová observatoř Chandra

Vesmír

Park Kirindy je zřejmě jediným místem, kde lze dobře pozorovat fosu (Cryptoprocta ferox) – velmi opatrné a mrštné zvíře .

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907