Pachystruthio dmanisensis: Na Krymu žili půltunoví a 3,5 metru vysocí veleptáci

29.06.2019 - Stanislav Mihulka

Nově objevení nelétaví ptáci jsou jedni z největších a nejtěžších ptáků historie

<p><em>Pachystruthio dmanisensis</em> v pleistocenní krajině</p>

Pachystruthio dmanisensis v pleistocenní krajině


Reklama

V mnoha případech jsou dnešní živočichové, pokud jde o velikosti, jenom stínem svých předků. Platí to i pro nelétavé ptáky, tedy pro pštrosy a jejich příbuzné. V jedné jeskyni na Krymu nedávno objevili fosilní pozůstatky jedněch z největších ptáků, jací kdy chodily po Zemi

Tito nelétací ptáci, kteří dostali jméno Pachystruthio dmanisensis, žili asi před 1,5 až 2 miliony let, tedy v období pleistocénu. Museli být vskutku monumentální. Z jejich fosilií vyplývá, že vážili až půl tuny a tyčili se do výše nejméně 3,5 metru. Pachystruthio byl tím pádem téměř dvakrát větší než největší známý pták moa a třikrát větší, než největší žijící pták, kterým je pštros.

TIP: Je nově objevený šedesátitunový dinosaurus největším suchozemským tvorem?

Nejzvláštnější na nově objevených veleptácích je místo jejich nálezu. Odborníci si až doposud mysleli, že podobní ptáci žili v minulosti jen na jižní polokouli – moa na Novém Zélandu, aepyornisové na Madagaskaru a mihirungové v Austrálii. Teď se ale ukazuje, že rozšíření velkých nelétavých ptáků bylo zřejmě mnohem větší. Na Krymu zřejmě žili společně s našimi předky, kteří je mohli lovit pro maso, kosti i peří.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907