Sloní ptáci z Madagaskaru žili v noci a zřejmě byli téměř slepí

02.11.2018 - Stanislav Mihulka

Na Madagaskaru v minulosti žili sloní ptáci. Jejich vejce byla větší než vejce většiny druhohorních dinosaurů. Navíc se ukazuje, že byli víceméně slepí...


Reklama

Obří nelétaví ptáci nežili jenom na Novém Zélandu. Ostrov Madagaskar obývali novozélandským ptákům moa podobní ptáci aepyornisové, kterým se v angličtině říká Elephant Bird, tedy „sloní pták“. Podle některých údajů tam žili ještě asi před tisícem let a možná i před pouhými pěti sty lety. Tehdejší obyvatelé Madagaskaru je ale nakonec vyhubili.

Aepyornisové byli skutečně jako sloni. Vážili i přes půl tuny a kladli největší známá ptačí vejce v historii. Jejich vejce byla dokonce větší než vejce většiny druhohorních dinosaurů. Jak ale takoví gigantičtí ptáci žili?

TIP: Novozélandské lesy postrádají obrovské ptáky Moa: Spolu s ptáky mizí i houby

Američtí badatelé prozkoumali lebky dvou druhů sloních ptáků pomocí počítačové tomografie a rekonstruovali tak podobu jejich mozků. Ukázalo se, že tito obří ptáci měli velmi malá, přímo zakrnělá mozková centra zraku. Vědci z toho vyvozují, že aepyornisové žili nočním životem, při němž zrak příliš nepotřebovali. Dokonce prý byli téměř slepí. Něco takového přitom prakticky nikdo neočekával. Namísto zraku se tito ptáci spoléhali spíše na čich, podobně jako novozélandští ptáci kiviové.

  • Zdroj textu:

    University of Texas at Austin

  • Zdroj fotografií: John Maisano / University of Texas at Austin Jackson School of Geosciences

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907