Pákistánská policie pátrá po „léčiteli“, který zatloukl ženě hřebík do hlavy

Pákistánská policie pátrá po muži, který těhotné ženě zatloukl hřebík do hlavy. Podle dotyčné se muž vydával za léčitele a sliboval, že jí úkon zajistí narození chlapce.

11.02.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKŽena se nejprve snažila pět centimetrů dlouhý hřebík vytáhnout kleštěmi, což se jí nepodařilo. Následně přišla do nemocnici v Péšávaru, kde podstoupila operaci. Nejprve lékařům tvrdila, že si zranění přivodila sama. Později ale přiznala, že se svěřila do rukou údajného léčitele, který sliboval, že jí zajistí narození chlapce. Žena byla podle lékaře Haidera Chána při příjezdu do nemocnice plně při vědomí, trpěla ale obrovskými bolestmi.

Zaměstnanci nemocnice místnímu deníku řekli, že se žena do rukou samozvaného léčitele svěřila na základě doporučení jedné sousedky. Žena má podle jejich vyjádření tři dcery a manžel jí vyhrožoval, že ji opustí, pokud mu porodí další holčičku. „Je v třetím měsíci těhotenství, a protože se bála svého muže, šla za duchovním léčitelem,“ prohlásil jeden ze zaměstnanců nemocnice.

Váhající zdravotníci a tápající policie

V řadě zemí je syn považován za lepší pojistku finančního zajištění rodičů než dcera, což nahrává vykořisťování žen ze strany „duchovních léčitelů“. Ti se v Pákistánu vyskytují v poměrně hojné míře, a to zejména v kmenových komunitách na severozápadě země. Jejich praktiky jsou založeny na súfijské tradici, někdy popisované jako forma islámského mysticismu. Většina škol islámu jejich praktiky zakazuje.

Šéf péšávarské policie Abbás Ahsan na Twitteru oznámil zřízení zvláštního vyšetřovacího týmu, jehož úkolem bude „postavit před soud falešného léčitele, který si zahrával s životem nevinné ženy a zatloukl jí do hlavy hřebík, přičemž jí lživě sliboval dítě mužského pohlaví“.

Případ začala policie vyšetřovat až poté, co se rentgenové snímky objevily na internetu. Vyšetřování komplikuje skutečnost, že žena po odstranění hřebíku nemocnici opustila. Policie několik dní vyslýchala zaměstnance nemocnice a podle Ahsana zjišťuje, proč incident policii nenahlásili, když se jim žena svěřila do péče. Policisté se ji nyní snaží vypátrat v naději, že jí pomůže identifikovat pachatele. „Brzy toho čaroděje dopadneme,“ věří šéf péšávarské policie Abbás Ahsan.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Lady Reading Hospital


Další články v sekci