Paleogenetici zaznamenali úspěch, který přirovnávají k přistání na Měsíci

26.04.2021 - Stanislav Mihulka

Badatelé dokázali poprvé v historii získat dávnou DNA i z jiného materiálu, než jsou fosilie. Svůj úspěch přirovnávají k přistání lidí na Měsíci


Reklama

Archeologové a paleontologové už nějakou dobu úspěšně spolupracují s genetiky, kteří dokážou získat a přečíst sekvence DNA dávných lidí, živočichů, rostlin i mikrobů. Až dosud ale platilo, že k rozboru DNA vědci potřebovali fosilní pozůstatky. To už ale zdá se neplatí…

Eske Willerslev z britské University of Cambridge a jeho tým prováděl rozsáhlý genetický výzkum v mexické jeskyni Chiquihuite, odkud již pochází řada zajímavých objevů. Badatelé dokázali poprvé v historii získat dávnou DNA i z jiného materiálu, než jsou fosilie. Jak k tomu s nadsázkou dodávají, podařilo se jim to díky tomu, že medvědi baribalové před 16 tisíci let chodili na toaletu nejen do lesa, ale také do jeskyně.

TIP: Objev v jeskyni Chiquihuite dramaticky posouvá příchod lidí na americký kontinent

Willerslevův tým na vhodných místech v jeskyni Chiquihuite odebral vzorky sedimentu, a pak v nich „lovil“ sekvence DNA. Mimo jiné narazili na sekvenci medvěda baribala, který tehdy navštívil jeskyni a vykonal tam potřebu. Jejich úspěch je vyústěním asi pětiletého úsilí a zlepšování stávajících postupů odběru vzorků a zpracování dat. Jde zásadní o průlom v paleogenetice, který určitě v dohledné době přinese další zajímavé objevy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907