Nejstarší objevený nádor trápil savcům podobného plaza z konce období prvohor
Nádory pravděpodobně provázejí živočichy od nepaměti. Teď máme potvrzeno, že nádory trápily gorgonopsidy, tedy savcům podobné plazy, už na konci prvohor.
Paleontologové zkoumali čelist jednoho gorgonopsida, kterého objevili v roce 2007 v Tanzanii. Přitom zjistili, že gorgonopsid, který žil před 255 miliony let na sklonku permu, měl v čelisti nádory zvané odontomy. Přímo učebnicové. Odontomy jsou vlastně nepovedené zuby, v nichž jsou smíchané tvrdé a měkké zubní tkáně.
TIP: Neblahý rekord: Nejstarší lidský nádor narostl před 1,7 miliony let
Výhodou odontomu je, že se vzhledem ke svému složení a umístění v čelisti může uchovat ve fosilním záznamu. Jde přitom o benigní nádor, který byl asi pro gorgonopsida nepříjemný, ale svým růstem ho určitě nezabil.
Live Science
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)