Památník kočičí lenosti: Bronzová socha jako pocta čtyřnohému povaleči

03.11.2016 - Vilém Koubek

Nesmrtelnost si obvykle zasloužíme tím, že se do historie zapíšeme významným činem nebo uměleckým dílem – istanbulská kočka ji získala leností


Reklama

Istanbulská kočka Tombili se stala miláčkem celého internetu, když se ji neznámému kolemjdoucímu podařilo vyfotit ve zcela uvolněné a pohodářské pozici. Letos v srpnu zemřela a spustila lavinu smutku: V sousedství Kadıköy se šířily letáky, oplakávající „kočičí symbol ulice“ a na magistrátu města se sešlo přibližně 17 tisíc žádostí o zbudování památníku.

Takto masivní poptávka nemohla zůstat nevyslyšena. A tak v místech, kde byla Tombili vyfocena, od čtvrtého října stojí její bronzová socha. Slavnostní odhalení přilákalo stovky lidí, kteří skulpturu obklopili nejen svíčkami, ale také kočičími konzervami. Událost dokonce přenášela turecká televize.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907