Parazitická houba zneužívá muší sexuální apetit: Ze svých obětí dělá nekrofily

07.11.2021 - Stanislav Mihulka

Parazitická houba hmyzomorka používá ke svému šíření přímo ďábelskou strategii. Ze svých obětí vyrábí sexuální štvance a nekrofily…

<p>Moucha napadená hmyzomorkou muší.</p>

Moucha napadená hmyzomorkou muší.


Reklama

Už dlouho víme, že někteří parazité dovedou manipulovat chování svých hostitelů. Extrémním příkladem jsou v tomto směru houby hmyzomorky ze skupiny zygomycet (spájivých hub). Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) například dokáže dokonale zneužít sexuální pud hostitelských much. Prokázal to tým, který vedl ekolog Andreas Naundrup z dánské Kodaňské univerzity. Vědci zjistili, že když je moucha nakažena touto houbou, parazit ji donutí vyletět na vysoko položené místo, tam ji nechá zemřít a vytvoří velice silné afrodiziakum, které přiláká zdravé sexuchtivé samce much.

Smrtící sexuální past

Muší samci jsou tímto „afrodiziakálním dryákem“ tak ovládnutí, že se chtějí pářit i s mrtvolami much. Muší mrtvoly jsou ale porostlé vražednou houbou a jakmile se muší samci přiblíží k objektu své touhy, jsou okamžitě obaleni infekčními sporami a šíří nákazu dál. Mrtvá moucha při takovém pokusu o nekrofilii někdy doslova exploduje a spory se rozletí do širokého okolí.

TIP: Parazitované včely vyhledávají květy s léčivým pylem a nektarem

Ukazuje se, že mnoho různých parazitů a patogenů v přírodě zneužívá sexuální pud. Očividně je to velmi účinné a hmyzomorky tuto strategii dotáhly téměř k dokonalosti.

Andreas Naundrup provedl řadu analýz a zjistil, že houba na muších mrtvolách vyrábí složitou směs neobvyklých těkavých látek, které dohromady vytvářejí návnadu a smrtící muší afrodiziakum v jednom. Některé látky působí na větší vzdálenost a patrně mouchám připomínají pach potravy. Když nalákaní samci much přiletí blíž, jejich mysl ovládne zničující sexuální apetit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907