Pekelný šišatý svět WASP-121b trousí do vesmíru těžké kovy

05.08.2019 - Stanislav Mihulka

Extrémní teploty a drtivá gravitace udělaly z plynného obra WASP-121b rozpálenou šišku

<p>Horký jupiter tvaru míče na americký fotbal</p>

Horký jupiter tvaru míče na americký fotbal


Reklama

WASP-121b je jednou z výjimečných planet. Je to horký Jupiter, tedy plynný obr, který je jen o něco málo větší než náš Jupiter, ale zároveň je velice blízko své mateřské hvězdě. Obíhá hvězdu ve vzdálenost pouhých 3,8 milionů kilometrů, což je zhruba 2,5 procent vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí.

Vzhledem k těsné blízkosti hvězdy je WASP-121b rozpáleným peklem. Je to ale také první planeta, u které byla objevena stratosféra. Na rozdíl od Země v ní ale není vrstva ozónu nýbrž oxidu titanu. Vnější vrstvy této planety jsou rozpálené na více než 2 500 °C. V takových podmínkách taje většina kovů a planeta je postupně ztrácí v okolním vesmíru.

Žhavá šiška

Z atmosféry WASP-121b unikají vodík, helium i celá řada dalších prvků v podobě par. Hubbleův teleskop našel hořčík a železo tak daleko od této planety, že už se nacházejí mimo její gravitační přitažlivost. Něco takového prý astronomové při výzkumu exoplanet ve vesmíru zatím nepozorovali.

TIP: Rozpálené peklo ultrahorkého jupiteru KELT-9b má v atmosféře železo a titan

WASP-121b je skutečně extrémní svět. Kvůli enormním teplotám je celá planeta žhavá a nafouklá. Zároveň na ni působí značná gravitační síla blízké hvězdy. Výsledkem toho všeho je, že plynný obr WASP-121b nepřipomíná ani tak kouli, jako spíše míč na americký fotbal nebo ragby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA & J. Olmstead (STScl)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907