Pestrobarevné krevety harlekýni: Pomalí lovci s důmyslnou strategií

31.10.2020 - Marek Telička

Kreveta harlekýn žije na korálových útesech tropických moří. Tito podvodní tvorové žijí ve dvojici a v páru také atakují svou kořist

<p>Tato <strong>kreveta harlekýn</strong> by podle některý zoologové měla být samostatným druhem <em>Hymenocera elegans</em>, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.</p>

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.


Reklama

Kreveta harlekýn (Hymenocera elegans resp. picta) je většinou vnímána jako jediný druh, ale někteří zoologové rozlišují dva druhy: Hymenocera picta, žijící ve středním a východním Pacifiku, má na sobě tmavší růžovo-fialové skvrny se žlutými okraji; zbarvení skvrn u druhu Hymenocera elegans, který je možné pozorovat v Indickém oceánu a západním Pacifiku, je spíše hnědé s modrými okraji. Krevetky dorůstající délky zhruba pěti centimetrů jsou velmi citlivé na změny teploty a ve svém přirozeném prostředí žijí v párech. 

TIP: Cítí bolest humři, krabi, olihně a chobotnice?

Výhradním potravním zdrojem harlekýnů jsou mořské hvězdice. Harlekýni se pohybují velmi pomalu, ale na téměř nehybné hvězdice jejich tempo bohatě stačí. Na svou oběť obvykle útočí ve dvojici a velmi zručně ji dokážou převrátit na záda. Poté se svými klepítky propracovávají tuhou pokožkou a dostávají se tak k měkké tkáni ramen. Některé druhy hvězdic obsahují toxiny, které při konzumaci získají i harlekýni. Pro své potenciální predátory se tak stávají nechutným, nebo dokonce nebezpečným soustem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907