Pětadvacetiletý designér staví už 9 let papírový model Boeingu 777

Složit vlaštovku z papíru obvykle nezabere více než minutku. Mladý designér tu svou staví už devět let

27.06.2017 - Zuzana RychláPětadvacetiletý Luca Iaconi-Stewart ze San Francisca sám sebe popisuje jako „blázna do letectví“. Když uvážíme, že tento mladý muž strávil více než 10 tisíc hodin stavbou papírového modelu letadla, dalo by se s jeho sebehodnocením souhlasit. Luca pochopitelně nestaví jen tak nějaký model – jeho devítiletá práce zahrnuje stavbu patrně největšího a nejpřesnějšího papírového modelu letadla na světě.

Trochu jiná vystřihovánka

Fascinován letadly se Luca v roce 2008 rozhodl, že si postaví své vlastní. Vyzbrojen noži, nůžkami, pinzetou a lepidlem se pustil do stavby dokonalé repliky Boeingu 777 v měřítku 1:60. Zpočátku to nebylo vůbec jednoduché – Luca neměl k dispozici žádné technické výkresy. Na internetu si proto začal hledat fotografie a studoval nejrůznější videa. Podařilo se mu získat například tréninkovou příručku pro Boeing 777-200ER, která se ukázala jako mimořádně přínosná při stavbě křídel. V průběhu několika let shromáždil působivou sbírku materiálů, jakou by mu mohlo závidět i leckteré letecké muzeum.

Než se pustil do vystřihování jednotlivých dílů, vytvořil si v počítači co nejpřesnější výkresy. Pečlivost práce je viditelná na každém kousku jeho unikátní papírové skládačky – jedno léto například obětoval jen tvorbě sedadel – zatímco jedno sedadlo v ekonomické třídě mu zabralo okolo 20 minut, nad tím z obchodní třídy strávil 4 až 6 hodin. Na pohodlná křesla první třídy potřeboval Luca zhruba 8 hodin. Rozsah jeho práce je ohromující, uvážíme-li, že Boeing 777 má 342 sedadel!

Práce pětadvacetiletého Luca zaujala i jednoho z pilotů Richarda Sowdena, který práci mladého designéra na dálku sleduje. „Musím uznat, že jde o mimořádně přesný model,“ ocenil mladíkovo počínání kapitán Sowden.

Na otázku, kdy bude jeho práce hotová odpovídá Luca s úsměvem, že zatím neví. „Možná za rok, možná později.“ Stejně tajemný je i v otázce plánů do budoucna. „Pochybuji, že současný projekt je můj poslední. Je docela možné, že se pustím do dalšího letadla, rád bych si ale vyzkoušel i jiné oblasti designu,“ dává Luca alespoň částečně nahlédnout do svých plánů. 

  • Zdroj textu

    GEreports

  • Zdroj fotografií

    flickr.com | Luca Iaconi-Stewart


Další články v sekci