Pětadvacetiletý designér staví už 9 let papírový model Boeingu 777

27.06.2017 - Zuzana Rychlá

Složit vlaštovku z papíru obvykle nezabere více než minutku. Mladý designér tu svou staví už devět let


Reklama

Pětadvacetiletý Luca Iaconi-Stewart ze San Francisca sám sebe popisuje jako „blázna do letectví“. Když uvážíme, že tento mladý muž strávil více než 10 tisíc hodin stavbou papírového modelu letadla, dalo by se s jeho sebehodnocením souhlasit. Luca pochopitelně nestaví jen tak nějaký model – jeho devítiletá práce zahrnuje stavbu patrně největšího a nejpřesnějšího papírového modelu letadla na světě.

Trochu jiná vystřihovánka

Fascinován letadly se Luca v roce 2008 rozhodl, že si postaví své vlastní. Vyzbrojen noži, nůžkami, pinzetou a lepidlem se pustil do stavby dokonalé repliky Boeingu 777 v měřítku 1:60. Zpočátku to nebylo vůbec jednoduché – Luca neměl k dispozici žádné technické výkresy. Na internetu si proto začal hledat fotografie a studoval nejrůznější videa. Podařilo se mu získat například tréninkovou příručku pro Boeing 777-200ER, která se ukázala jako mimořádně přínosná při stavbě křídel. V průběhu několika let shromáždil působivou sbírku materiálů, jakou by mu mohlo závidět i leckteré letecké muzeum.

Než se pustil do vystřihování jednotlivých dílů, vytvořil si v počítači co nejpřesnější výkresy. Pečlivost práce je viditelná na každém kousku jeho unikátní papírové skládačky – jedno léto například obětoval jen tvorbě sedadel – zatímco jedno sedadlo v ekonomické třídě mu zabralo okolo 20 minut, nad tím z obchodní třídy strávil 4 až 6 hodin. Na pohodlná křesla první třídy potřeboval Luca zhruba 8 hodin. Rozsah jeho práce je ohromující, uvážíme-li, že Boeing 777 má 342 sedadel!

Práce pětadvacetiletého Luca zaujala i jednoho z pilotů Richarda Sowdena, který práci mladého designéra na dálku sleduje. „Musím uznat, že jde o mimořádně přesný model,“ ocenil mladíkovo počínání kapitán Sowden.

Na otázku, kdy bude jeho práce hotová odpovídá Luca s úsměvem, že zatím neví. „Možná za rok, možná později.“ Stejně tajemný je i v otázce plánů do budoucna. „Pochybuji, že současný projekt je můj poslední. Je docela možné, že se pustím do dalšího letadla, rád bych si ale vyzkoušel i jiné oblasti designu,“ dává Luca alespoň částečně nahlédnout do svých plánů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    GEreports

  • Zdroj fotografií: flickr.com | Luca Iaconi-Stewart

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907