Pilíře zkázy uprostřed mlhoviny Carina

09.11.2016 - Martin Reichman

Pilíře zkázy -<p>Hmotné hvězdy v této oblasti s probíhajícím zrodem nových stálic pomalu ničí pilíře plynu a prachu, ze kterých původně vznikly.</p>
Pilíře zkázy -

Hmotné hvězdy v této oblasti s probíhajícím zrodem nových stálic pomalu ničí pilíře plynu a prachu, ze kterých původně vznikly.


Reklama

Sloupy a pilíře zachycené na novém snímku mlhoviny Carina jsou mohutnými oblaky prachu a plynu, které leží v oblasti s probíhajícím vývojem hvězd vzdálené od nás asi 7 500 světelných let. Vědci nyní analyzovali efekty vysoce energetického záření blízkých hmotných hvězd na strukturu pilířů. 

Proces působení záření je znám jako fotoevaporace – plyn je nejprve ionizován a následně se rozptýlí do okolí. Pozorováním výsledků fotoevaporace – při které mimo jiné dochází ke ztrátě hmoty z pilířů – se vědcům podařilo odhalit příčiny. Byla nalezena zřejmá korelace mezi množstvím ionizujícího záření emitovaného nedalekými hvězdami a rychlostí rozptylování hmoty pilířů.

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO/A. McLeod

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907