Plachtící obojživelník: Neznámá létavka černoblanná

25.07.2022 - Marek Telička

Létavka černoblanná žije v tropických deštných pralesích Indonésie (na ostrovech Sumatra a Borneo), v Malajsii a Thajsku. Na rozdíl od většiny žab, které se drží při zemi, dokáže tento obojživelný druh plachtit mezi stromy

<p>Potravu létavky černoblanné tvoří hmyz a další drobní bezobratlí živočichové. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Potravu létavky černoblanné tvoří hmyz a další drobní bezobratlí živočichové. (foto: Shutterstock)


Reklama

Čeleď létavkovitých (Rhacophoridae) obsahuje přibližně tucet rodů a více než 300 druhů. Mezi nimi je létavka černoblanná (Rhacophorus nigropalmatus, v českém názvosloví se jí říká také létavka obrovská) bezesporu jedním z největších: Tělo dospělých jedinců je zhruba deset centimetrů dlouhé, zatímco většina létavkovitých není větších než pět centimetrů. 

Tento na stromech žijící obojživelník je pro život ve větvích velmi dobře uzpůsobený. Na posledním článku každého z prstů létavky jsou speciální přilnavé polštářky, které jí umožňují bezpečně šplhat po vertikálních površích. Dlouhé prsty této žáby navíc spojuje blána, která jí umožňuje létat ze stromu na strom. Dlouhýma zadníma nohama se létavka odrazí, roztáhne prsty a díky roztaženým nosným plochám dokáže z vyšších stromových partií doplachtit až 15 metrů daleko. 

TIP: Nenasytná rohatka brazilská – Žabí ďábel s velkým apetitem

Rovněž reprodukce těchto tvorů je pozoruhodná. Samička nejprve vypudí tekutinu, z níž rychlými pohyby nohou „ušlehá“ pěnu. Do vzniklého pěnového hnízda pak naklade vajíčka, na která sameček uvolní sperma. V hnízdě umístěném na větvích nebo listech se pozvolna vyvíjejí malí pulci. V pravý okamžik se hnízdo protrhne a zatím stále „nehotové žabky“ spadnou do vody (nad ní musí být hnízdo bezpodmínečně umístěno), kde je jejich metamorfóza dokončena.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907