Planeta tří sluncí: Bizarní trojhvězdný svět KELT-4Ab ze souhvězdí Lva

12.04.2016 - Martin Reichman

Vědci objevili obří planetu uprostřed vzácného trojhvězdného systému. Den i rok na ní trvají jen tři dny


Reklama

Trojhvězdný systém je na rozdíl od dvojhvězdného ve vesmíru velmi vzácný. Trojhvězdný systém se stabilními oběžnými drahami je pak naprosté unikum – nově objevená planeta KELT-4Ab je teprve čtvrtým trojhvězdným systémem tohoto druhu. Navíc leží nečekaně blízko Země.

Stejně dlouhý rok i den

Nově objevená obří planeta KELT-4Ab patří do skupiny tzv. horkých jupiterů a nachází se přibližně 685 světelných let od Země v souhvězdí Lva. Planeta obíhá okolo trojice hvězd - KELT-4A, KELT-4B a KELT-4C. Dominantní hvězdou tohoto složitého systému je KELT-4A, kolem níž planeta KELT-4Ab obkrouží jednou za 3 pozemské dny. Stejnou dobu trvá planetě i jedna otočka kolem vlastní osy, což znamená, že rok a den trvají na KELT-4Ab stejně dlouho. Planetu a hvězdu dělí jen 6,5 milionu kilometrů a na nebi by se tak jevila přibližně 40× větší, než Slunce ze Země.

TIP: Jak běžné jsou vícehvězdné systémy?

Druhé dvě hvězdy jsou mnohem dál – od planety je dělí zhruba 49 miliard kilometrů (330 AU) a na nebi tak vypadají zhruba jako náš Měsíc v úplňku. Obě hvězdy krouží kolem sebe navzájem (přibližně jednou za 30 let) a společně i kolem dominantní hvězdy. Tu obkrouží jednou za předlouhých 3 800 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Astronomical Journal

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-CaltechDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907